При засилени противоепидемични мерки се провеждат изборите за парламент и местна власт в Сърбия. В избирателните секции са предприети всички необходими мерки, всички членове на избирателните комисии работят с маски, ръкавици, използват се защитни средства, посочи председателят на Републиканската избирателна комисия (РИК) Владимир Димитриевич, цитиран от БТА.
Той допълни, че ако гражданите, които отиват да гласуват, нямат маски или ръкавици, им се раздават защитни средства на място.
Димитриевич посочи, че в парламентарните избори участват 21 партии, което е най-големият брой в сравнение с предишните четири изборни цикъла.
Вотът, освен в условията на пандемията от Covid-19, се провежда и на фона на обявен бойкот на изборите от страна на основните опозиционни партии. Въпреки това в тях участват 20 малки опозиционни формации.
Представителят на Републиканската статистическа служба и член на РИК Миладин Ковачевич съобщи, че избирателната активност до 15 часа местно време (16 часа българско) е 26,11 на сто. Във Войводина своя вот са дали 27,83%.
Сръбският президент Александър Вучич гласува в ранния следобед в избирателна секция в Нови Белград. Вучич влезе в избирателната секция със защитна маска, но я свали преди да пусне бюлетината в урната. Президентът не носеше ръкавици.
След като гласува, той заяви:
„Вярвам в успеха. Надявам се на добър резултат. Виждам хора на опашки в цяла Сърбия. Очаквам добра избирателна активност. Освен това за мен и като председател на партията е важно доколко хората ще оценят нашата работа и резултатите от предишните четири години, както и плановете ни за следващия период".
За гласуване на днешните избори са отворени общо 8385 избирателни секции, от които 42 в чужбина.
Право на глас на тези избори имат 6 583 665 граждани. Вотът се следи от 3341 местни и 111 чуждестранни наблюдатели, което е с 50 процента повече от предходните избори. Избирателните секции ще бъдат отворени до 20 часа местно време (до 21 часа българско).
Според последните проучвания Сръбската прогресивна партия (СПП) на президента Александър Вучич има шанс да спечели близо 60 процента от гласовете, а нейната съюзничка - Социалистическата партия на Сърбия (СПС) - 12 процента.
Над половината от гласовете се очаква да бъдат подадени за партията на Вучич, която държи властта вече осем години. За това допринасят обещанията на президента за повишаване на относително ниските заплати, а според критиците на Вучич и крайно лошата медийна среда в Сърбия.
На второ място в предварителните класации се нарежда Социалистическата партия на отдавнашния съюзник на Вучич Ивица Дачич. Според проучванията опозиционният Сръбски патриотичен съюз на Александър Шапич ще бъде едва трети по сила в новата Скупщина.
Единствената интрига според наблюдателите е каква ще бъде избирателната активност на вота.
Очаква се в Босилеград избирателната активност да надвиши 50 на сто. В късния следобед активността в града с голяма българска диаспора надхвърли 30%.
Маски и ръкавици са осигурени за гласоподавателите и членовете на секционните комисии, предаде кореспондентът на БНР в региона на Кюстендил.
Гласоподавателите в Босилеград се активизираха след обяд. Дотогава бяха по градините и на полето. Изборният ден премина спокойно, дори вяло.
Журналистът от радио Босилеград Петър Рангелов отбеляза, че противоепидемичните мерки се спазват и са осигурени предпазни средства за всички:
"Сега ще бъде най-голяма избирателната активност. Задължително членовете на секционните избирателни комисии носят маски и ръкавици. На всеки, който иска, се предоставят маски и ръкавици. Не е задължително за гласоподавателите, но на всяко място има торбичка с маски и ръкавици - всеки да си вземе".
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..