Станил Иванов е представител на един от финалните проекти, който предлага на площада да има пейки в работните дни и пазар в почивните.
"Нашето предложение е да вмъкнем в това пространство градска мебел, която да е мултифункционална, да може да се премества и идеята е през делничните дни тя да бъде пространство за почивка, а примерно в събота и неделя да се преорганизира в пазар. Идеята ни е, че рано или късно покрай нов площад идва и търговската функция", каза Станил.
Планът предвижда да се организират различни събития.
"Идеята е да се премахне съществуващият парапет и да поставим скамейки, на които хората да могат да седнат с лице към археологията и това да е един жест към миналото. Предвиждаме също и панорамна информационна табела, която ще се разположи в каптажа. В момента в него не се случва нищо".
Изпълнението на проекта на Станил Иванов ще струва 30 хиляди лева.
Мустафа Хайрлоф е студент по архитектура 5-и курс, вече дипломант в катедра "История и теория на архитектурата":
"Самият конкурс беше интересен, понеже студентските идеи са винаги доста по-свежи и най хубавото беше, че се дава път на подобни проекти. Ще бъде реално всичко това".
Гергана Иванова също е част от този проект Тя е студентка в 5-и курс.
"Ние искаме да направим нещо, което да работи за всички хора. Мисля, че един пазар би работил както за местните, така, да кажем, и за туристите, за хората от другите квартали. Избрахме функцията пазар, защото интересно е, че на това място в различни периоди във времето е съществувала някаква форма на пазар. Да кажем, преди Освобождението на това място е бил житният пазар на София, а по време на Стара София, когато тук е била Сердика, се е намирала крепостната стена. Много характерно е, че търговци не са се допускали вътре, зад крепостната стена, затова търговската комисия съществува на границата между град и природа, до стената", подчерта Гергана Иванова.
Проектът на студента по архитектура Свилен Николов има друга идея за преобразяване на пространството зад Централна баня.
"Основният замисъл е да покажем потенциалите на това място, да покажем какво може да стане тук, да установим нашите приоритети - пешеходния достъп, социалните дейности, погледа към миналото, към историята, обвързването на настоящето с миналото, установяване на лесна достъпност, пешеходна до всички точки, изграждането на нови социални функции", допълни Николов.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..