Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осмо издание на фестивал за тракийската култура

Снимка: Културен център - музей ТРАКАРТ

Музика и слово се сливат, за да направят вълнуващо и интересно усещането и знанието за траките по нашите земи. Това се очаква от фестивала, посветен на тракийската култура, който започва в Пловдив. Фестивалът се открива с концерт тази вечер на Римския стадион, а част от изпълненията на древната сцена ще са на Квартет „Светоглас“ и Китарен ансамбъл „Академика“.

„Това е осмото му издание и за щастие традицията не е нарушена, въпреки наложените заради извънредната обстановка противоепидемични мерки, които като организатори трябва да следваме“, казва художникът Георги Иванов - Жорж Трак, управител на Културен център - музей ТРАКАРТ. 

„След месеци на пълно затишие културният живот в Пловдив постепенно възстановява нормалният си ритъм и това не може да не ни радва“, казва Жорж Трак, подреждайки в културния център в археологическия подлез паната от изложбата „Човек, култура, природа. Древна Тракия и Средновековна България“. Изложбата е на Института за балканистика с Център по тракология към БАН.

"Смятаме, че тази година сме направили една програма, която е доста наситена, богата е на събития и ще бъде интересна за всеки един гражданин на нашия град и гост на нашия град. Безусловно продуктът, който е най-човешкият, това е културния продукт в неговите форми", подчерта Георги Иванов. 

Затова и през последните години, казва Жорж Трак, изпитвам дълг към нашето минало и правя всичко възможно да убеждавам, че културата трябва да бъде държавен приоритет.

"А докато не стане културата трайно приоритет на всички правителства, на всички управляващи, ние няма да можем да разберем в дълбочина приноса на тракийската култура и на древните предци за самите нас и за съвременната цивилизация", допълни Георги Иванов.

В програмата е предвидено представяне на двата документални филма на Цветан Симеонов -  „Изгубеният град на синтите“ и „Мистериалната режисура”. Ще има среща с Таня Доганова-Христова, основател и диригент на камерен ансамбъл "Йоан Кукузел". Ще бъде представен нейния филм "Ангелогласният".

Международният фестивал „Дни на тракийската култура“ ще се проведе от 25 до 30 юни 2020 г.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуство с благотворителна цел - 14-о издание на "Арт Емона"

Поредното издание на "Арт Емона" се провежда до 15 август в село Емона. Това е 14-ият брой на фестивала на изкуствата с благотворителна цел. За втора година София Филм Фест на път - ЕМОНА | 2024 ще бъде част от програма на Фестивал Арт Емона 2024 . Картините на художниците, участващи в пленера, ще бъдат продадени на търг с..

публикувано на 08.08.24 в 16:21
Академия Роза 2023 с участието на Светлин Русев

"Академия Роза" обучава млади оркестранти в Шипка

Фондация „Академия Роза“ подготвя четвъртата си поред Лятна музикална академия в град Шипка.  Събитието ще се проведе между 8 и 17 август - в рамките на 10 дни, 42 подбрани чрез конкурс деца от музикалните училища в страната и от чужбина ще изучават тънкостите на оркестровото свирене.  Творчески ръководител и диригент на Академията отново ще бъде..

публикувано на 07.08.24 в 19:45
Добромир Банев

Добромир Банев: "Всички дни ще се казват неделя" е по-мъдра от другите ми книги

Един от най-популярните съвременни български автори Добромир Банев ще представи в Царево на 14-и август своята нова книга с поезия "Всички дни ще се казват неделя". Тогава ще бъде и официалното представяне на съвместен проект, реализиран от Община Царево - на крайбрежната алея в Ахтопол са разположени пейки, които са във формата на книги..

публикувано на 07.08.24 в 16:53
Надя Тончева

Надя Тончева с концерт на 7- ми септември в кино Кабана в столицата

Много музиканти наричат музиката свой дом. Тя дава свободата да комуникираш лесно с толкова много хора и места по света. Прави общуването свободно, не го ограничава в рамки, лесно намира приятели, създава връзки, отваря нови пътища. Музиката е вариабилна – стилово, жанрова, вкусово . Музиката се развива и обогатява. Превръща се в приятна компания и..

публикувано на 07.08.24 в 11:06

"Инициатива за връщане в България" организира изложба "Градът през твоите очи"

"Инициатива за връщане в България" организира и зложбата "Градът през твоите очи". В реализирането на събитието се включват и от "Колектива". То има за цел да вдъхнови хората да видят красотата и потенциала на градовете си. Анна – Мария Андреева разказа пред БНР, че мисията на "Инициатива за връщане в България" е да улесни процеса по завръщане на..

публикувано на 06.08.24 в 14:25

"Джаз до морето" в Езерец, където природа и музика се сливат в едно

За шеста поредна година тази събота - 10.08,  в село Езерец ще се проведе традиционният фестивал на джаз музиката, известен под името "Джезерец" . Музикалното събитие се организира от  пианистката Павлета Проданова , чието вдъхновение е съчетанието на прекрасна музика и уникална дива природа по Северното Черноморие. "Джаз до морето" ще..

публикувано на 06.08.24 в 14:10
Пламен Тотев

Пламен Тотев: Древните митове стоят в основата на световната литература

"Митове за сътворението" е новата книга на Пламен Тотев . Художник на илюстрациите е Николай Пашалийски. Произведението описва старогръцките богове Зевс, Имир и Один, разказва за сътворението на света и човека според Библията, за египетските богове Ра, Озирис и Изида, за индийските Брахма, Вишну и Шива.  Книгата включва още..

публикувано на 06.08.24 в 11:07