Заради ситуацията с коронавируса много пътувания - екскурзии, резервации за почивки - бяха отменени. След отмяната на извънредното положение много хора се притесняват да пътуват и биха искали да отложат платените ваканции с поне няколко месеца или дори една година. Министерството на туризма потърси консенсус между заинтересованите страни и се стигна до решение за пътуванията, които не можаха да се осъществят - потребителите да имат възможност да получат ваучер, който да се използва по-късно, да използват друга алтернатива за ваканция или да получат обратно заплатената сума.
Потребителите, които имат затруднения в своя избор или им е необходима допълнителна информация, могат да се обадят на горещата линия на Министерството на туризма. Туроператорите не трябва да предлагат като единствена възможност ваучер за пътуване.
"Чл. 25 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение изрично казва, че туроператорът има задължение, ако съответно потребителят поиска да възстанови заплатената сума за туристическо пътуване, което съответно е било отменено поради обявеното извънредно положение или да предложи ваучер, което е втората хипотеза, за заплатената сума или ако случайно потребителят не желае да се възстанови сумата, в същото време не желае и ваучер, може да се постигне споразумение за предоставяне на туристически пакет заместител, така че услугата да има възможност да бъде ползвана по друго време и на друго място", каза Лиляна Арсова, директор на Дирекция "Туристическа политика" в Министерството на туризма.
Ваучерът се издава само и единствено, когато е приет изрично от пътуващия. Ваучери могат да се издават за несъстояли се пътувания по време на периода на извънредното положение - от 13 март 2020 година до 13 май 2020.
"За всички останали случаи преди и след извънредното положение се прилагат разпоредбите на Закона за туризма, в които са транспонирани съответните текстове на Директивата за пакетните туристически пътувания", допълни Лиляна Арсова.
По всяко време потребителят може да се откаже от пътуване, каза експертът:
"Законът не го ограничава. Във ваучера ясно е видно, че той е приет изрично от пътуващия, във ваучера ясно е удостоверено съгласието на пътуващия, но законът и препоръките на Европейската комисия казват, че във всички случаи пътуващият може да се откаже да пътува или да поиска възстановяване на сумата", подчерта Арсова.
Извънредните обстоятелства заради Covid-19 доведоха и до нови потребителски услуги, включително и в туристическия сектор.
Една от застрахователните компании предлага допълнителна застраховка, която да застрахова издадените ваучери на потребителите. Новата застраховка е насочена към туроператорите и техните клиенти.
"Тя цели допълнително покритие на ваучерите в случай на фалит на туроператора. Тя предоставя застрахователно покритие на ползвателите на ваучери, които са издадени на база отменени екскурзии и почивки на основание чл. 25 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение като този ваучер е с право на ползване до 31 май 2022 година", коментира Румяна Бетова, изпълнителен директор на застрахователна компания, член на Асоциацията на застрахователите.
Интервютата на Мила Младенова с Лиляна Арсова и с Румяна Бетова можете да чуете в звуковия файл.Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..