Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природозащитници настояват да бъде прекратен снимачният процес в защитените зони

Силистар
Снимка: Фейсбук

Отворено писмо - петиция "МОРЕ БЕЗ БЕТОН" събира подкрепа в социалните мрежи. Опазената дива природа е не само наше конституционно право, но е и незаменимо условие за здравословен и качествен живот и за развитие на поминъци като селско стопанство и устойчив туризъм, се казва в писмото.

Повечето строежи - скандални, които виждаме по българското Черноморие са в зони от НАТУРА 2000, коментира Вера Стаевска от инициативата "Зелени Закони".

"И Синеморец, и Алепу, и Иракли, и множество други незаконни строежи попадат в НАТУРА 2000 и виждаме, че тази европейска природозащитна мрежа в България не успява да защити природата от застрояване. Това, което можем да направим е наистина да бъдем като граждани обединени и да не си мълчим, защото година след година отиваме на едни и същи места и те са променени, все повече губим от това, което ни привлича към морето - пейзажа, чистия хоризонт, свободата", подчерта в предаването "Хоризонт до обед" Вера Стаевска. 

Природозащитниците възразяват срещу разрешението за втора поредна година за заснемането на телевизионното шоу "Игри на волята". Издадени са съгласувателни писма от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Бургас през 2019 и 2020 година на продуцентска компания "Олд скул" ООД, с които се разрешава заснемането на телевизионното шоу "Игри на волята" в защитени територии по българското Черноморие. Тази година е извършено заснемане на плажа Силистар, който е в защитена местност, но не са наложени санкции за достъпа на автомобили до него, дори се извършва комерсиална дейност като се събира такса паркинг, каза Стаевска.

"Там има наистина ценна природа, която не само на хартия, а и на практика трябва да бъде опазвана от всички нас. В случая "Игри на волята" не са направили на Силистар нещо повече отколкото обичайната концесия, обичайните туристи, това подлежи на проверка", коментира Вера Стаевска. 

Природозащитниците настояват да бъде прекратен снимачният процес в защитените зони.

"Да бъде изискано да се възстановят нанесените през 2019 година щети на природата, незаконният път трябва да бъде залесен с местни видове и унищожените екземпляри от Червената книга да бъдат възстановени, доколкото е възможно", подчерта Стаевска.

Природозащитниците настояват да бъде спряно издаването на разрешителни за строеж в Алепу и Синеморец.

"Ние не искаме да бъде временно спрян процесът и да се замажат очите ни, ние искаме наистина тези строежи да бъдат спрени и природата рекултивирана, и да се каже ясно, че в защитени зони от НАТУРА 2000 и в защитени национални територии не може да се строи", изтъкна Вера Стаевска.

Интервюто на Валерия Николова с Вера Стаевска можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51