Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Бяла магия" - фреска от живота на България през 20-те години на 20 век


"Планинско село в България от 20-те години на миналия век.… Богът и Дяволът се борят без някой да надделее.
"Бяла магия" събира през 1982 година  Константин Павлов, Иван Андонов, Виктор Чичов и с музиката на Георги Генков. Имена, всяко със ссвоя блясък, а актьорите -  Пламена Гетова, Антон Горчев, Велко Кънев, Илка Зафирова, Георги Калоянчев, Петър Слабаков, Кунка Баева, Иван Григоров добавят и своята светлина в запомнящия се творчески тандем.
Героите действат според своя мироглед. Те живеят по законите на природата, водени от нейните тъмни и добри сили. В изпълненото с метафори и символи изображение оживяват любов и омраза, грубост и нежност, благородство и низост. В този причудлив свят има  панаир - обагрил всичко с карнавалната необузданост на народното веселие.
"Бяла магия" е фреска от живота на България през 20-те години на 20 век. Заснет е в село Ковачевица, това българско село, което със своята уникална природа и запазен дух е отделен герой във всеки заснет там филм. А Иван Андонов - Иван Андонов е  режисьорът за големите български  филми.
Има и още образи, които стоят равностойно с актьорите и един от тях е мъглата. В "Бяла магия" мъглата безспорно е визуален киноелемент, натоварен с много семантика. Както самият текст на Константин Павлов  посочва, тя създава "чувство за нереалност, за сън" Мъглата е и своего рода сюжетна рамка на сценария - появява се в началото и края на текста (респективно филма). Мъглата е и литературен образ, описана е литературно - раздипляща се "на панделки", с танцуващи "нежни вълма". Тя "театралничи", "влиза" след Перса в обора, а след това "побягва към ъглите"; назована е пряко "действащо лице". В края на текста ще я видим бавно да "поглъща" героите, "и тя самата преситена от веселби и смърти".
Константин Павлов се озовава в киното по неведомите пътища на тоталитарната цензура. Преди да му бъде забранено да публикува, той издава две поетични книги. След това единствената форма на творчество, която официално му се разрешава, и то години по-късно, е сценарната. Той пише сценария на фимлите - "Спомен за близначката", "Чуй петела", "Илюзия", "Бяла магия" и др.  
Филмът има награди за женска роля на Пламена Гетова и музика на Георги Генков от Фестивала на българския игрален филм във Варна /1982/;
Награда за операторско майсторство на Виктор Чичов и женска роля на Кунка Баева от Съюза на българските филмови дейци /1982/;
Втора награда за филм от Международния филмов фестивал в Кадис, Испания/1982/




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катя Паскалева

Катя Паскалева - актриса като картина

Катя Паскалева е една от енигмите на българското кино и българския театър. Звездата ѝ изгрява със знаменитата роля в "Козият рог", а до края на живота си Катя Паскалева се снима в над 20 филма и прави десетки впечатляващи роли в театъра. Наричат я актрисата – картина. Красотата ѝ, бликаща от дълбоките ѝ и чувствени бадемови очи, е покоряваща, а мащабите..

публикувано на 18.09.24 в 03:00

15.09.2024 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете рубриката " Законите на Мърфи" от 15 септември 2024 г. Водещ - Даниела Якова

публикувано на 16.09.24 в 09:21

08.09.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 08.09.24 година.

публикувано на 08.09.24 в 08:15
Законите на Мърфи

01.09.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 01.09.24 година.

публикувано на 01.09.24 в 08:15
Слав Киров

Екстремните спортове 18 - 25 август 2024

Слав Киров постигна 6 място на Световното първенство по спортно катерене за юноши и девойки , в Гуянг, Китай. Победи японецът Юсуки Сугимото, а втори се класира румънецът Дариус Рапа, следван от Шион Омата, Япония. В другата възрастова група Боян Киров се класира на 19 място при юношите, а Валисия Мей - на 28 място. Николай Николов победи в..

публикувано на 25.08.24 в 14:52

25.08.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 25.08.24 година. "Тези с голямото си его сами се спъват в него!". Това е изречението на месеца, а негов автор е Иван Кулински от Угърчин.

публикувано на 25.08.24 в 08:15

Могъщата поезия на Никола Фурнаджиев

Никола Фурнаджиев е роден на 27 май 1903 година в Пазарджик. Сменя няколко специалности в СУ "Климент Охридски", накрая завършва философия и педагогика. На 20 години той става пряк свидетел на Септемврийското въстание 1923 година и на неговите жертви и е смятал, че България е била почти на границата на гражданска война. Това го потриса и той не може..

публикувано на 25.08.24 в 04:41