Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-малък брой защитени територии в страната са обявени през последното десетилетие

Граждани могат да правят предложения в конкурса „Застъпници за природата“

Снимка: Фейсбук

По инициатива на Асоциацията на парковете в България и Сдружение за дива природа БАЛКАНИ започва конкурс „Застъпници за природата“, с който се насърчава обявяването на нови защитени територии и вековни дървета.

Конкурсът има за цел да насърчи усилията на Министерство на околната среда и водите, което на 22 май обяви три нови защитени местности, което не се е случвало от 10 години насам.

"Обръщаме се към гражданите, които могат да предлагат за обявяване защитени територии около техните населени места. В конкурса „Застъпници за природата“ хората могат да се включат в категориите - резерват, природен резерват, защитена местност и природна забележителност", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Андрей Ралев от Сдружение за дива природа БАЛКАНИ.

"Това може да са вековни гори в планините, уникални природни образувания, ценни местообитания на редки видове, пещери с прилепи, вековни дървета."

Най-добрите предложения ще бъдат внесени в Министерство на околната среда и водите. 

Снимка: БГНЕС

Андрей Ралев съобщи, че 5,8 на сто от територията на България представляват защитени територии, което в сравнение с други държави означава, че имаме голямо природно богатство, но малък процент защитени територии в сравнение с европейските и световни средни показатели. България има защитени зони от екологичната мрежа НАТУРА 2020. Това са защитени зони, които са обявени за опазване на европейското природно наследство, но те обикновено нямат същата защита и управление като защитените територии и това, което виждаме досега е, че НАТУРА 2000 е опазване на хартия, коментира Ралев. 

"Според закона в България съществуват шест категории защитени територии. Резерватите и националните паркове са с най-строга защита и са изключителна държавна територия. Природни забележителности, поддържани резервати, природни паркове и защитени местности са останалите категории защитени територии. Националните и природните паркове са с най-голяма площ и тяхната територия е разделена на зони с различни функции и режими на управление", подчерта още Андрей Ралев.

Той е категоричен, че малките защитени територии като природните забележителности имат много важно значение за опазване на нашата природа, защото някои от тях опазват последните находища на някои растения в България или са скални образования, които привличат много туристи. Защитените територии не са забранени за туризъм.

Крайният срок за включване в конкурса „Застъпници за природата“ е 31 август 2020 година. Формулярът, който трябва да се попълни, е на страницата на Асоциацията на парковете в България и Сдружение за дива природа БАЛКАНИ. Победителите ще бъдат обявени на 12 септември, деня на обявяване на първата в България защитена територия - местността Храстево в Родопите, която е защитена през 1931 г. по инициатива на местните лесовъди.

Интервюто на Таня Милушева с Андрей Ралев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Публиката ще произвежда ток в театрална игра на Узана фест 2025

Първата екологична театрална игра у нас ще бъде представена на фестивала Узана поляна фест в Габрово. Авторско представление ще покаже на публиката за какво сме леко закъснели и какви малки стъпки може да предприемем в грижа за климата. "Включва всеки зрител – всеки от присъстващите ще може да се потопи в света на театралната игра...

публикувано на 17.07.25 в 10:38
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50