Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Василена Серафимова към публиката: Ние, артистите, имаме нужда от вас!

Василена Серафимова в Балабановата къща
Снимка: Таня Грозданова

Василена Серафимова е много ярък представител на българската перкусионна школа - достоен наследник на плевенската фамилия Серафимови, която е допринесла за откриването и отглеждането на много таланти. Веднага след завършването на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков", в класа на баща й - Симеон Серафимов, тя заминава за Париж, за да продължи обучението си на най-високо ниво. Оттогава живее и работи във Франция, изнася концерти по целия свят, преподава и прави майсторски класове.

През 2008 година слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" определиха с гласуване Василена Серафимова за "Млад музикант на годината". След спечелването на няколко много важни награди от конкурси блестящата й кариера я отведе на много престижни сцени. Освен соло, българката свири в дуо с пианиста Тома Енко, с когото имат издаден албум за "Дойче Грамофон", и е един от основателите на Парижкия перкусионен ансамбъл.

Голяма част от периода на социална изолация заради пандемията от коронавирус през пролетта на 2020 г. Василена Серафимова прекара у дома, в Плевен. В началото на юни обаче се върна в Париж, за да направи записи с Тома Енко за нов албум, който се очаква да излезе на световния музикален пазар в началото на 2021 г. под марката на "Сони Класикъл". Във френската столица дуото "Васи и Том" беше поканено за участие и в много специален проект в подкрепа на медиците, които се борят с пандемията - концерт без публика в прочутия театър "Шатле", заедно с великолепни солисти като Гутие Капюсон, Натали Десе, Бертран Шамаю, Едгар Моро и мн. др.

След завръщането си в България и задължителната карантина, на 30 юни Василена Серафимова изнесе първия си солов рецитал на фестивала "Дни на музиката в Балабановата къща" в Пловдив. В програмата си тя включи и световната премиера на Концертна пиеса за маримба по "Изворът на белоногата" от Петко Р. Славейков, написана и посветена на изпълнителката от Румен Бояджиев-син. Малко след слизането си от сцената перкусионистката разказа много емоционално за срещата си с родната публика в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медитативен концерт в София и Пловдив

България е част от турнето на Paree’s Group - акапелен ансамбъл от Ню Йор. Paree’s Group е международна формация, обединяваща певици от 9 държави, които изпълняват музиката на Шри Чинмой в пленителни, динамични медитативни композиции. Групата с членове от САЩ, Германия, Швейцария, Великобритания, Чехия, Словакия, Сърбия, Северна..

публикувано на 25.05.25 в 05:10

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45