Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на документалния филм "Денят на жената " в Парк Военна академия

Лентата представя истории и образи на жени, преживели световните турбуленции от 1917-а до днес

Мартичка Божилова
Снимка: БГНЕС

Документалният филм „Денят на жената“ на Доля Гавански е първата прожекция от лятната програма на София филм фест. Филмът ще се излъчи утре - 3 юли в Парк Военната академия в столицата. 

Филмът е пълнометражен дебют в киното за Доля Гавански. Тя е сценарист, режисьор, продуцент и глас зад кадър на "Денят на жената". Гавански ще присъства на премиерата на филма и ще отговаря на въпроси на зрителите. Началото на прожекцията е от 21 часа на откритата сцена.

"Денят на жената" е коопродукция на Велкобритания, Русия, Германия, България. Лентата представя изключителните истории на няколко руски жени, преживели световните турбуленции от революцията през 1917 година до наши дни. Във филма участват Дина Григориева, Светлана Алексиевич - носителка на Нобелова награда за литература, Олга Ускова, Наталия Касперски, Елена Кригина, Мария Рохлина, Мария Грибанова, Наталия Малаховская, Ирина Островска и много други забележителни дами.

Това са представителки на съветския феминизъм. Не само тук, в България, но и в целия социалистически блок сме изключително повлияни от този тип развитие на жената от социализма и прехода в новата реалност, каза в предаването „Хоризонт до обед“ кинопродуцентът Мартичка Божилова от „АГИТПРОП“, която е коопродуцент на документалиня филм от българска страна.

Според Мартичка Божилова тези прекрасни и болезнени истории ще бъдат страшно близки за българските зрители, особено от гледна точка на мястото на жената и тук, в България.

Във филма се отделя специално внимание на героя на социалистическия труд, самотна трактористка, за която разказва от първо лице нейната дъщеря. Друга героиня е знаменита съветска скулптурката Вера Мухина, автор на емблемата на "Мосфилм" и на други социалистически символи.

„Във филма не се опитваме да поставяме етикет, а по-скоро представяме историите на няколко поколения жени, има и много млади сред тях, и оставяме зрителя да си състави изводите сам. Преживяването е много емоциално“, подчерта Мартичка Божилова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01