„Прави се опит за путинизация на българското общество чрез задължаване на гражданските организации да правят някакви отчети и доклади“, смята той.
Преди днешното разглеждане в Народното събрание на доклада на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, Кашъмов коментира „не съвсем ясни и притеснителни“ според него тенденции за увеличаване на общия брой на хората, спрямо които има разрешени СРС.
„Скача броят на лицата от 2748 – 2017-а, през 3046 (за 2018 година – бел. ред.) и 3310 за 2019 година. Това означава, че между 2017-а и тази година скокът е с 20%. Ако някой смята, че това е тенденция, която не следва да се анализира, ми се струва, че това е грешка“, заяви Александър Кашъмов. Паралелно с това намалява броят на отказите, посочи юристът. През 2017 година този брой е бил повече от два пъти по-голям от сегашния.
„Аз виждам силно занижаване на дебата. Вече не се дебатира и то точно по такива важни теми, свързани със защита на основните права. Фактът, че някой предлага, че може да си позволи да предложи в парламента – това не се е случвало от 30 години по време на този преход – някой може да предложи всеки гражданин, който пише във Фейсбук, да се регистрира, защото трябвало да се бори държавата, видите ли, с фалшивите новини, тоест с критиките спрямо управлението – това вече достатъчно ни показва за какво ниво на дебат и за каква култура в европейския смисъл на думата в парламента говорим.“
Прокуратурата се е превърнала в своеобразна медия, която по недопустим начин публикува данни, представляващи чувствителна информация, тайна и които са защитени от Конституцията и законите, изтъкна още Александър Кашъмов.
„Аз просто се чудя, дали не трябва следващия път в класациите на „Репортери без граници“ да се включи и прокуратурата като една своеобразна медия, паралелно на радиата, телевизиите, сайтовете и вестниците.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Днес е историческият ден, в който се очаква България да получи зелена светлина за въвеждане на еврото от 1 януари догодина. Това ще ни направи 21-вият член на еврозоната. Кога е основано еврото и през какви сътресения преминава то ? Как се развива българската финансова история паралелно с еврото и кога реално започва интеграцията на..
В Окръжния съд в Плевен за 10:00 часа е насрочено делото за причиняването на смъртта на 12-годишната Сияна и телесна повреда на дядото на момичето при катастрофата край село Телиш в края на март. Час преди това се очаква граждани да се съберат пред Съдебната палата с искане за справедливост. "Очаквам бърз и справедлив процес. Ние това..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп посрещна в Белия дом премиера на Израел Бенямин Нетаняху в търсене на решение за край на войната в Ивицата Газа. Израелският премиер обяви, че е предложил Доналд Тръмп за Нобелова награда за мир. Това е третото посещение на Нетаняху след завръщането на Тръмп в Белия дом. Визитата идва седмици след постигнатото..
За днес е насрочен нов кръг от преговори между синдикатите и бизнеса във връзка с транспонирането в българското законодателство на Европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Разговорите ще се проведат в сградата на Конфедерация на труда "Подкрепа". До момента бизнесът и синдикатите не са постигнали консенсус по..
"България не губи нищо от присъединяването си към еврозоната и трябва да гледа на това като на добра новина" , казва в интервю за БНР Ласло Андор - генерален секретар на Фондацията за европейски прогресивни изследвания и бивш еврокомисар от Унгария по заетостта, социалните въпроси и приобщаването в периода 2010-2014-та г. Според него, след..
Чехия ще приеме еврото най-късно до 2029-а година, прогнозира чешкият евродепутат от Европейската народна партия Томаш Здеховски в интервю за БНР. Г-н Здеховски, Чехия е от страните-членки, които ще се присъединят към еврозоната, но след България. Как изглежда това във вашите очи? "Много се радваме, че България ще се присъедини към..
Със сигурност групата "Европа на суверенните нации", част от които е и "Възраждане", ще гласуват против присъединяването на България към еврозоната - това каза за БНР докладчикът в Европарламента за готовността на България да приеме еврото - евродепутатът Ева Майдел от Европейската народна партия: "Ако гледаме вота в комисия, виждаме, че..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..