Дискусия на тема "Принципите на олимпизма срещу разединението, езика на омразата и зависимостите" се проведе в София. В нея участваха социални работници и младежи от центрове за настаняване от семеен тип.
Събитието беше подкрепено от Министерството на младежта и спорта и Столичната община, а фокусът беше върху насилието в обществото и начините за преодоляването на агресията сред младите хора чрез спорт.
Според проучване, поръчано от организаторите на дискусията, проведено сред младежи между 15 и 29 години в края на юни, над 75% от младите хора в столицата са били свидетели на насилие, а повече от половината от тях са свидетели на насилие веднъж на няколко дни и дори всеки ден. Това е и причината акцентът на дискусията да бъде поставен върху преодоляването на агресията при младите, било то вербална или физическа, казва организаторът на беседата Борис Ангелов от сдружение „Екопрограма“:
„Това е тревожно. Друго проучване показва, че над 50% от младите хора имат психически проблеми, а над 10% от тях имат психически заболявания. Това показва колко голям е проблемът“.
Спортът е доказан метод за канализирането на негативната енергия, която може да доведе до агресия, в позитивна, а олимпийският принцип изисква преди всичко победа над себе си, смята Ангелов:
„Олимпизмът не е свързан само с олимпиадите и спорта, а идеята, че хората трябва да намират в съперничеството приятелство, че победата не е на всяка цена. Нормално е в обществото, в което живеем, принципът на конкурентността да е основен, но това не трябва да превръща хората във врагове и да ги изпълва с негативна енергия, а да се превръща в стимул за развитие“.
По време на дискусията бяха обсъдени проблеми като агресията в социалните мрежи и медиите, като беше акцентирано върху нереалния свят и начина на живот, който често се представя като бляскав, но и какъвто в действителност не е. Това поражда чувства на завист, която често избива в агресия, обясниха социалните работници, а учениците споделиха примери от собствения си опит.
Минка Йовчева от дирекция „Социални услуги за деца и възрастни“ към Столичната община:
„Много е важно, когато се структурират предавания в медиите и в мрежите да има самоконтрол на този, който участва, медиите да излъчват повече позитивни новини и добри примери“.
Пътят към преодоляването на проблемите с насилието и разединението минава през разбирането ни за търпимост, казва още Йовчева и добавя, че обществото става все по-толерантно.
А ето какво научиха децата на днешната дискусия и какво можем да научим и ние от тях?
„Не трябва да се бием, да се обиждаме, да не отвръщаме с лошо, да ги напътстваме с добро“.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
Редица летища в Германия бяха засегнати от проблем в информационните системи на федералната полиция, използвани за граничен контрол и проверка на пристигащи пътници, предаде Ройтерс. Това доведе до смущения в работата и по-дълги опашки от пътници, пристигащи от страни извън Шенгенското пространство. "В момента в цялата страна има информационно..
Повече от 1 700 пациенти са преминали през спешните кабинети на столичната болница "Царица Йоанна - ИСУЛ" през празничните дни. Най-много - 900 са пациентите, посетили спешния кабинет "Уши, нос, гърло". Около 300 са били пациентите в спешния очен кабинет. В първите часове от Новата година в болницата е бил приет 40-годишен мъж, на когото в ръцете е..
Президентът на САЩ Джо Байдън ще пътува до Ню Орлиънс на 6 януари, понеделник, за да сподели скръбта на семействата, опечалени от нападението с кола срещу тълпа от празнуващи в новогодишната вечер, при което загинаха най-малко 14 души, съобщи днес Белият дом, цитиран от "Франс прес". 15 души са вече жертвите на атаката в Ню Орлиънс..
Комисията за защита на потребителите (КЗП), която се самосезира по повод смъртта на 14-годишното момче, което загуби живота си след падане от седмия етаж на висок блок в Плевен в понеделник след употребата на вейп, съдържащо хексахидроканабинол, извърши проверки на търговски обекти в страната и на онлайн търговците. След смъртта на дете:..
Външните министри на Франция и Германия посетиха Сирия и разговаряха с новите управляващи в Дамаск. Аналена Бербок и Жан-Ноел Баро са първите европейски дипломати, които посещават страната след сваляне режима на Башар Асад. Международният редактор Лилия Димитрова с подробностите. Баро и Бербок, които осъществяват визитата си под егидата на..
Затворникът, взел петима заложници във френски затвор в град Арл, се предаде след няколко часа преговори, съобщава АФП. Осъденият изнасилвач, въоръжен с ръчно изработен нож, държеше четирима медици и един надзирател в лазарета на затвора. Във Франция затворник с хладно оръжие взе петима заложници "Току-що беше арестуван заложникът в Арл. Никой..
1500 жилищни блока в Приднестровската сепаратистка република в Молдова останаха без парно и топла вода. Това написа в социалната платформа Telegram ръководителят на непризнатата република Вадим Красноселски. Спрените газови доставки от Русия през Украйна засягат най-тежко сепаратисткия регион Приднестровие в Молдова Вадим Красноселски изрази..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..