Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Юра Константинова: "Св. София" е паметник и Турция е подписала с ЮНЕСКО

Много грешно е темата за статута ѝ да се представя като спор между християнството и исляма

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Църквата "Света София" е паметник на световното културно наследство и Турция е подписала този договор за присъединяване към ЮНЕСКО". Това каза пред БНР доц. д-р Юра Константинова от Института за балканистика към БАН. Според нея не трябва да се дели храмът на различните националности, а да се види като един уникален храм, построен като църква, а по-късно превърнат в джамия, но от 1985-а година - паметник на ЮНЕСКО. 

По думите ѝ има две заинтересовани страни от статута на църквата "Света София" в Истанбул - това са Турция, на чиято територия се намира храмът, и ЮНЕСКО - международната институция, която провъзгласи този паметник за част от културното наследство на света.

"Всички ние, като граждани на света, имаме интерес от запазването на църквата "Света София" като музей", подчерта доц. Константинова. 

Тя беше категорична, че е абсолютно грешна гледната точка да се представя спорът за статута на "Св. София" като спор между християнството и исляма. Затова нейното мнение е, че Българската православна църква не трябва да излизат със становище по темата, както направиха руската църква и гръцката църква. 

"По-скоро смятам, че български учени и интелектуалци трябва да излязат с едно писмо за запазване на този паметник на световното културно наследство, отколкото да позволим да ни поставят в една грешна ситуация", заяви доц. д-р Юра Константинова.

В сегашния си вид църквата "Св. София" е построена на мястото на два по-стари храма през VI век по заповед на византийския император Юстиниан. "Св. София" е катедрален храм на Вселенския патриарх и църква в продължение на 936 години. Там са коронясвани византийските императори.

След превземането на Константинопол от османците през 1453 г. "Св. София" е превърната в джамия. Тогава намиращите се в нея византийски мозайки са били замазани с гипсова смес, което ги е спасило от унищожение. Като джамия храмът е служил 481 години.

"Св. София" е затворена за мюсюлмански богослужения през 1931 г., а на 24 ноември 1934 г. турският Министерски съвет взема решение за превръщането ѝ в музей. И така до днес. Когато отново се оказа обект на политически дебат и спор между мюсюлмани и християни. Известно е мнението на турския президент Реджеп Ердоган, който насърчава подема на религиозния консерватизъм, че превръщането на "Св. София" в музей е "много голяма грешка". И неведнъж е изразявал през последните десетилетия намерението да превърне "Ая София", както храмът е наричан в Турция, в място за мюсюлмански богослужения.

Интервю на Весела Владкова с доц. Юра Константинова в предаването ''Събота 150'' можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камион изгоря и блокира в двете посоки магистрала "Тракия" и "Марица"

Катастрофа с тежкотоварен автомобил затвори движението по магистралите "Тракия" и "Марица" при 168-ия километър до пътен възел "Плодовитово". В момента движението е възможно само по магистрала "Марица" в посока Свиленград. В обратна посока по "Марица" се извършва през пътя Хасково-Пловдив. По "Тракия" движението по този пътен възел е невъзможно и в..

обновено на 29.11.24 в 02:41

Заразените овце в село Жельо войвода ще бъдат умъртвени

Очаква се заразеното с шарка стадо от овце в село Жельо войвода утре да бъде унищожено, след като лабораторните анализи са потвърдили наличие на зараза в животните. Това ще се случи вероятно утре сутринта, когато на място се очаква да пристигне и мобилен екарисаж. От Областна администрация обявиха, че животните ще бъдат умъртвени по хуманен..

публикувано на 28.11.24 в 21:16

Нови подробности около шпионския процес във Великобритания

В Обединеното кралство двама от обвинените в шпионаж българи се признаха за виновни. Агенция "Ройтерс" разпространи по-късно още подробности за дейността на шпионската клетка. Според британския съд добре организиран шпионски кръг е предавал тайни на Русия Прокурорът Алисън Морган заяви пред съдебните заседатели, че шпионската група е..

публикувано на 28.11.24 в 20:51

Социалното село Церова кория

10 са специализираните социални институции в община Велико Търново, които осигуряват денонощни грижи за хората с умствена изостаналост. Няколко стотин души са в листата на чакащите. Политическата криза, забавянето в Плана за възстановяване и на Оперативните програми още повече изострят кризата, защото няма "зелена светлина“ за разширение на..

публикувано на 28.11.24 в 20:11
Съдебната палата в Кюстендил

Пенсионер от Кюстендил е осъден на пробация заради нерегламентирани археологически находки

Районният съд в Кюстендил осъди на пробация 72-годишен пенсионер, държал в кухнята си цяла колекция нерегламентирани археологически находки. Освен това обвиняемият трябва да заплати сторените на досъдебното производство разноски за експертизи и за вещи лица в размер на 4 825,92 лв. по сметка на ОД МВР-Кюстендил. Решението е окончателно и..

публикувано на 28.11.24 в 19:43

Община Силистра ще преструктурира предприятието си за сметосъбиране

Търговското дружество "Синева“ отговарящо за сметопочистването в Силистра, бе ликвидирано днес на заседание на Общинския съвет и преструктурирано в общинско предприятие с цел намаляване разходите на администрацията. Един от основните мотиви на кмета е, че така няма да се наложи повишаване на такса смет с три промила, която към момента е 5..

публикувано на 28.11.24 в 19:24

Министър Тахов: Целта ни е поливните площи у нас да достигнат 8 млн. декара

До края на годината предстои да бъдат изплатени над 1 милиард лева на земеделците. По-голямата част от тях са по интервенцията за основното подпомагане на доходите за устойчивост. Това увери министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов при откриването на дванадесетото издание на Годишния семинар, организиран от Националната асоциация на..

публикувано на 28.11.24 в 19:22