Memento mori, или „помни, че си смъртен“.
Заглавието е на колективната фотоизложба в рамките на фестивала „Фотофабрика“ в София, част от която е Виолета Апостолова – Лети.
Латинската фраза напомня за мимолетността на живота, но в същото време фотографията е изкуство, което прави безсмъртни миговете, запечатвайки ги на лента. Снимката натиска на пауза един момент от настоящето, който би се превърнал в минало.
Виолета Апостолова – Лети работи в областта на фотографията и печатната графика. Рисува корици за книги. Докторант е към катедра „Визуални изкуства“ на Софийския университет с тема, която изследва връзката между текста и образа. Има десетки изложби в чужбина – в Австрия, Великобритания, Испания, Мексико, Португалия, Франция. Член е на Съюза на българските художници.
За нея графиката е „търпение“, а фотографията е „спомени“.
Любовта към фотографията е кодирана в Лети от дете
Чрез снимките тя обича да се връща в спомените, да допреживява случките или да вижда миналото по-добре. Фокусът на обектива ѝ днес е върху темата за личното израстване, себеизразяването и общуването. В работата си опитва да е откровена заради отговорността пред посланията, които изкуството носи.
Снимката е картина, оцветена от слънцето, без образование в изкуството*
За Лети фотографията е памет, защото е хубаво човек да помни. И тъй като камерата е нещо като скицник и инструмент за интуиция, съвсем естествено творческата ѝ личност се допълва от графиката – другото изкуство в нейната биография.
„Никога не съм си представяла, че ще бъда художник в този смисъл, в който сега съм. Започнах да уча изобразително изкуство, тъй като много исках да работя с деца като учител и реших, че през изкуството би било най-лесно... Учителката, при която ходех на уроци, ми каза, че може да научи всеки да рисува, но не може да научи човек да бъде художник и артист. Тя ми каза, че имам отношението към живота, което мога да пречупвам през изкуството“.
Лети избира графиката, защото е „увличаща, има елемент на изненада“, а и защото обича експериментите.
„В графиката се оставям да ме води вътрешно усещане за нещата, във фотографията - красотата и тайнствеността на живота“.
Перфектният кадър е този, който можеш да усетиш
„Мечтата е свързана с това какъв човек съм, а не с това, което ми се случва. Мечтата е нещо, което винаги ще бъде в нас, не знам дали може да е нещо, което се е случило“, споделя още Виолета Апостолова - Лети.
За срещите в живота и за усещанията на един артист по време на социална изолация можете да чуете в звуковия файл.
-----
* Цитат от Амброуз Биърс, американски сатирик, критик, автор на къси разкази, издател и журналист
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..