Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дивото сърце на кошмара: Дейвид Линч и неговият "Кът за мечти"

Автобиографична книга за живота на режисьора и раждането на сюрреалистичните му сюжети

Дейвид Линч
Снимка: ЕПА/БГНЕС
"Всичката тази плът е в такова деликатно състояние, а светът е несъвършен".

Думите са на Дейвид Линч. Наблюдението му стои в центъра на всичко, което е създал. Това и още много неща можете да прочетете в наскоро излязлата книга със заглавие "Кът за мечти" и автори самият Дейвид Линч и журналистката Кристин Маккена.

Едва ли е нужно представяне на големия американски режисьор, създал "Туин Пийкс", "Мълхоланд драйв", "Синьо кадифе", "Диво сърце" и много други.

За лекотата, с която са описани житейските случки, и плътността на емоцията в сюрреалистичните му сюжети в "Изотопия" си говорим с Владимир Трифонов, редактор на изданието, кинокритик и кинопрограматор.

"Книгата откровено представя хрониката на живота на Линч. Както неговите филми, които ще останат в историята на киното, така и всичките му странности. Развитието му като художник въобще като артист със свободен дух. Това ми беше много интересно, докато работих по книгата", разказва ни Владо.

Житието на Линч е описано хронологично. "Кът за мечти" е отчасти мемоари, отчасти биография, съчетаваща коментарите на Линч за най-важните събития в живота му и свидетелства на над 90 от най-близките му приятели, роднини, актьори, агенти, музиканти и съмишленици, дадени в интервюта пред съавторката Кристин Маккена. Точно тя събира свидетелствата.

Двамата с Линч се редуват - първо тя пише една глава, после той.

корицата на книгата Владо Трифонов определя тази структура като "своеобразен спор между Кристин и Дейвид", който опровергава някои от интервюираните. "По този начин чрез двете гледни точки се разкриват много интересни подтекстове от случилото се в творческото развитие на Дейвид Линч", казва още кинокритикът.

Кристин Маккена играе сложна роля в "Кът за мечти" - хем трябва да е обективна и да действа чисто журналистически, хем си признава, че познава Линч от доста години и той ѝ е станал приятел. Първият ѝ досег с Дейвид Линч е през 1979 г., когато му взима интервю.

Тук Владо се съгласява с нас, че субективността е неизбежна: "Винаги, когато си автор, си субективен. Дори долавям критика на Кристин Маккена към Дейвид Линч заради отношенията му с жените, към многобройните му съпруги и за начина, по който прекъсва връзката си с последната от тях".

Несъмнено любопитен момент в житейския път на американския режисьор е, че преди да се открехне за киното, той има "период на живопис". Художнически ли е художественият кинопохват на Линч?

Владимир Трифонов: "Макар и някои от филмите му наглед да нямат нищо общо, всички имат строга визуална концепция и са много въздействащи, което го прави един от малкото режисьори визионери в световното кино. Друг е въпросът, че той си има своите причини да спре да прави кино за голям екран. Читателите ще разберат защо, когато прочетат "Кът за мечти"." 

При повечето големи творци трудните житейски епизоди са горивото за създаване на изкуство. Върху горчилката на мъчния живот израстват цветя. Невинаги обаче гадостите провокират гениално изливане на талант и идеи. Линч има добро и здраво семейство, хармонично, спокойно. Дори прекалено за него. Семейната идилия се преобразува в лентите му в атмосферичен ужас, безпокойство и болна перверзност на мизансцена.

Чудим се в "Изотопия" и питаме Владо Трифонов - тази ли липса на странности у дома поражда у Дейвид Линч стремеж, болезнен порив, крясък на желание за създаване на сюрреалистични телесни сюжети?

Питаме и получаваме отговор: "Категорично. С изявите си като всестранен творец Линч се разкрива като свободен дух".

"Той успява да пребори системата", продължава Владо и допълва: "Линч прави абсолютно различни филми в системата на американското кино. Те не са продуцирани от големи компании, а са олицетворение на американското независимо кино. Филмите му са толкова различни и радикални, че днес е напълно немислимо да се появи филм като "Диво сърце"."

Дейвид Линч не прави само филми, а е автор и на музикални клипове. Работи с артисти като Nine Inch Nails, Moby, прави и рекламата за албума на Майкъл Джексън - Dangerous.
Дейвид Линч  Снимка: ЕПА/БГНЕСЗа опасно не знам, но ви обещаваме да стане красиво, фатално и убийствено в "Изотопия". Засягаме темата за женските образи във филмите на Дейвид Линч. От невинно прекрасната Лора Дърн в "Синьо кадифе", перверзно трагичната певица Дороти Валънс в същия филм, изиграна от Изабела Роселини, до Наоми Уотс в "Мълхоланд драйв". Доста ярки са и женските образи в "Туин Пийкс".

Владимир Трифонов: "Може би никой друг американски режисьор не си позволява да навлиза така дълбоко в психологията на женските персонажи, включително и в техните сексуални обсесии".

Обсебени от всичкия хаос, странност и насилие, има място и за оптимистична нотка, която събужда подредеността. Звучи някак успокоително. Да, има лошотия, но тя ни дава само черния фон, върху който изпъкват светлите тонове.

Владимир Трифонов нарича това "намигване": "Винаги има закодирано послание от Дейвид Линч, че всичко това, в крайна сметка, е художествена измислица. Да, той бърка дълбоко в страховете на зрителите, в психиката на своите герои, но винаги има едно намигване, което ни казва: "Не взимайте нещата толкова насериозно"." 

Точно това казва превърналият се в класика финал на лентата "Диво сърце".

Още светли моменти от "Кът на мечти" чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57
Отец Стоил от храма

Отец Стоил - 26 години в служба на Бога

Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..

публикувано на 28.03.25 в 10:50
Никола Вукчевич

Черногорският режисьор Никола Вукчевич: Никой не е отделен остров, трябва да общуваме

На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..

публикувано на 27.03.25 в 11:23
Данис Танович

Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците

През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя".  Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..

публикувано на 26.03.25 в 11:07
Проф. Бранимир Ботев

Проф. Бранимир Ботев: Европа е в тежка рецесия, на границата на икономическия колапс

"В момента  трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото  Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..

публикувано на 25.03.25 в 09:13