Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Далай Лама дебютира с музикален албум

Лама Дордже Карма Тсал: до голяма степен будизмът е свързан с работа с ума, с вътрешна работа и духовно развитие

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Духовният водач на Тибет Далай Лама дебютира с музикален албум навръх 85-тия си рожден ден. Албумът му „Вътрешният свят“ съдържа 11 композиции , в които мантри и песнопения са смесени с новосъздадена музика.
Духовният водач на Тибет е едва двегодишен, когато след изпит е разпознат като 14-то въплъщение на Далай Лама“, обясни в предаването „Хоризонт до обед“ Марина Великова, музикален редактор в програма „Хоризонт“. От 20 години тя е свързана с Индия и Непал, участвала е в концерта „На покрива на света“, свири на различни инструменти, а стилът й е повлиян от различни техники на източните култури. Пет години Марина е специализирала музикално майсторство в най-старата школа по музика в Делхи.
Личността на Далай Лама е изключително важна за свързаните с будизма по света, посочи пред "Хоризонт" Лама Дордже Карма Тсал , български будистки учител от школата Нйингма на тибетския будизъм. „Той е най-разпознаваемото име в будизма и най-авторитетният учител в момента в световен план. Той е един от моите учители. Изключителна личност.“

"Далай Лама е институция в света на тибетската култура и тибетския будизъм. Далай Лама е титла, предавана от прерожденец на прерожденец", отбеляза още Лама Дордже Карма Тсал.

Дебютният музикален албум на Далай Лама е нещо доста необичайно дори за него, изтъкна Лама Дордже Карма Тсал.

Думата мантра може да бъде преведена като защита. Според Далай Лама мантрите обединяват музиката с учението, посочи Марина Великова. „Музиката на албума „Вътрешният свят“ е с много ефирни инструментали, на фона на които Далай Лама изпълнява мантри“, допълни тя.

Според Далай Лама, музиката може да помогне на хората така, както той самият не може.

Приходите от албума ще се използват от различни организации за социално, емоционално и етично обучение по международна програма, разработена от тибетския духовен водач.

„От много години той се опитва да прехвърля мостове между тибетската култура, будистката култура и западния свят. В будизма не съществува схващането за музика без смисъл, за музика, изцяло направена за развлечение. Аз съм сигурен, че този албум е малко по-различен от обикновен музикален албум. Той съдържа мантри, съдържа молитви и е някакъв вид изява на неговата дейност", допълни Лама Дордже Карма Тсал, който не определя будизма като религия. Уточнява, че до голяма степен той е свързан с работа с ума, с вътрешна работа и духовно развитие.

Още по темата чуйте в звуковите файлове.   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01