Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плажът Болата - институционален възел в ущърб на хората и природата

Жители на Българево готови за протести заради статута на плажа

| обновено на 09.07.20 в 14:00
Снимка: БГНЕС

Жители на село Българево, община Каварна, са готови за протести заради статута на един от най-красивите плажове у нас - Болата.

Недоволството им последва акциите на Министерството на туризма, екоинспекцията във Варна и местната полиция и масовото глобяване на шофьори за паркиране около плажа. Болата е част от резерват „Калиакра“ и според закона там не трябва да се плажува, забранен е и достъпът на автомобили.

Глоби от 1 000 до 3 000 лв. са получили плажуващите на Болата при акцията от последните дни. Хората споделят, че никъде няма указателни табели.

"Пристигнаха и ни награбиха. Тези коли спират, защото няма никакви знаци. Как може чужденците, които искаме да идват тук, да четат законите, а да няма едни нормални човешки табели. Да има предупредителна табела, направете един паркинг горе".

Още през 2017 година се заговори Болата да бъде изваден от резерват „Комплекс Калиакра“ и да бъде включен в защитената местност Степите, за да може тази зона от северното Черноморие да бъде поддържана, обезопасена и защитена от застрояване.

Кметът на Българево Георги Георгиев признава, че туризмът държи Българево, а плажът Болата е жизненоважен за местните хора. Боклукът от Болата се извозва три пъти седмично за сметка на селото, което същевременно не генерира никакви приходи от плажа, тъй като той не е собственост на общината. 

„Многократно сме писали до МОСВ, МОСВ ни прехвърлят в МРРБ. Пишем в МРРБ, МРРБ ни прехвърлят в „Пристанищна инфраструктура“ и „Морска администрация“. Така се въртим в един омагьосан кръг“, посочва Георгиев.

Ако се продължава само с репресивни действия, без допълнителна грижа за туристите, ще ги загубим не само за тази година, но и за следващата, категоричен е кметът на Българево.

Как може да искаме от чужденците да познават законите ни, след като няма табели за статута на района, пита Калина Стоилова. „По плажа няма кофи за боклук – най-елементарното. По плажа има фасове, хартии, кучета се разхождат. Такава мръсотия! Буквално трябва да се затвори в условия на пандемия.“

Снимка: БГНЕС

Избралите да прекарат своите летни дни на плажа „Болата“ споделят, че мястото е невероятно красиво, подходящо за семейства с малки деца и много предпочитано заради липсата на строителство и погубена природа. Но и всички са единодушни, че за залива никой не полага никакви грижи. Плажът отива към разруха, разказва посетител, който познава района отдавна.

„На северното Черноморие това е най-хубавият плаж, а за него нищо не се прави. От 30 години тука няма никаква промяна. Тези буни са направени 1963 година, които са ми „набор“. Започват да се рушат и никой нищо не възстановява. Въобще на кой е този плаж? Защо не се изчисти отстрани пътят? Ние сме като едни кози, не можем да се разминем на този път.“

След настояване от страна на местните жители, преди две години е започнала процедура за изваждането на плаж Болата от резерват "Калиакра", но процесът все още не е завършен.

Масовото недоволство тогава е било провокирано от ограничения достъп до плажната ивица с бетонни блокове. През май 2018 година бившият екоминистър Нено Димов подписва заповедта, с която плажът Болата се изважда от резервата Калиакра. Решението се взима в отговор на желанието на местните граждани.

Предложението за изваждането на плажа и на паркинга на нос Калиакра от резервата идва от страна на тогавашния кмет на община Каварна Нина Ставрева. Промяната на статута ще доведе до осигуряването на свободен достъп до плажа и гарантиране на сигурността на хората, които го посещават. 

Снимка: БГНЕС

След изваждането от резервата, плажът на един от най-красивите Черноморски заливи трябва да бъде включен в границите на защитена местност Степите. Това ще гарантира, че всякакъв вид строителството ще остане забраненоМиглена Иванова, главен експерт „Защитени територии“ към РИОСВ – Варна, уверява, че по-облекченият режим няма да даде зелена светлина на инвестиционни намерения в местността.

Решението не е окончателно и ще влезе в сила, само ако бъдат приети законодателните промени, тоест народните представители последни ще имат думата. Финализирането на процедурата за изключването на Болата от територията на резерват Калиакра е свързано с промяна в Закона за защитените територии, пояснява Миглена Иванова.

Към настоящия момент Болата все още е територия в резерват. Междувременно от община Каварна настояват за облекчаване на достъпа до плажа. Имат проект за паркинг, но за да бъде осъществен, територията трябва да бъде извадена от резервата. Оказва се че пътят до Болата е опасен, но неговият ремонт също не може да се случи без законодателните промени да станат факт. 

Линейка не може да влезе дотам, вярвайте ми, камо ли да стане пожар, даже и пожарна. Пътят е изключително тесен, труднодостъпен, колите отиват 500-600 метра нагоре. Вече Болата от прекрасно място ще стане опасно място за хората“, коментира кметът на Каварна Елена Балтаджиева пред БНР.

Трябва да се ремонтират брегоукрепителните съоръжения, едно от които е почти разрушено, категорична е тя. „Малки деца се движат, нещата ще излязат извън контрол.“

Заливът Болата Снимка: БГНЕС

Балтаджиева описа в предаването "Хоризонт до обед" безсилието на общинската администрация да ремонтира или да укрепи пътя, който вече почти изчезва. „По този път аз не мога и пиронче да сложа, камо ли дъсчица или цимент. Нямам право. Попадайки, дали в резерват или в сипеи, няма да може да бъде ремонтиран. Започва да изчезва. Глобите на юридическите лица са още по-солени от глобите на физическите.“

Болата е един от трите плажа у нас, които попадат на територията на природни резервати, отбеляза Василка Танева, дирекция „Контрол на концесионната дейност“ в Министерство на туризма. Тези плажове не могат да бъдат отдавани на концесия или под наем, а Министерството на туризма управлява морските плажове именно чрез тези две правни форми, допълни тя.

Като неохраняем този плаж не може да бъде стопанисван, за него важат редица забрани по Закона за защитените територии, а промени в този закон засега не са направени. Паркирането на територията на всички морски плажове в България е забранено по Закона за устройството на черноморското крайбрежие, припомни още експертът. 

Всички гледни точки чуйте в звуковите файлове. 
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..

публикувано на 06.10.24 в 23:19
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..

публикувано на 06.10.24 в 07:08