Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа":

Онлайн обучението е неприложимо за най-малките ученици

Държавата трябва да осигури повече дигитални ресурси, смята Юлиян Петров

Снимка: Ани Петрова

„Образователната система показа, че може да работи в електронна среда - нещо, което може да го взаимстваме и да го надграждаме." Това каза в предаването „Преди всички“ Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование" в КТ "Подкрепа".

Народното събрание днес гледа на първо четене промените в Закона за предучилищното и училищното образование. Предвиждат се задължителна подготовка за 4-годишните деца, контрол в настоятелствата и обучение в електронна среда.

„Приемаме тези промени в закона, те в голямата си част са и наши предложения. Обучението в електронна среда е надграждащо над редовния учебен процес. То обаче е неприложимо в предучилищната и началната училищна степен. Там може да се прилага като едно огромно изключение, под един процент, в някои приемливи дейности. То е приложимо след пети клас", коментира Петров пред БНР. По думите му електронното обучение може много активно да се интегрира в обучението и след 8 клас.

Според синдикалиста учителите и родителите имат по-скоро нагласата за редовен учебен процес през новата учебна година. Нормалната, редовна среда е препоръчителна, тя е най-ефективна за учениците, категоричен е Юлиян Петров.

Когато говорим за редовен учебен процес с интегрирано електронно обучение и какви поуки да си изведем от изминалото онлайн обучение, трябва да се помисли как държавата да осигури повече дигитални ресурси и единна електронна платформа за всички училища, посочи още Петров. Той очерта като вариант ако има възможност, МОН да предоставя безплатни учебни платформи, подобни на тези, които децата ползват като платена услуга за изучаване на учебния материал. 

Ако училищата успеят да внедрят до 20 на сто електронно обучение, а за някои и до 5 на сто - това би било успех, смята Юлиян Петров. 

По отношение на изключените от дигиталното образование ученици, което стана видно по време на извънредната епидемична обстановка, Петров отбеляза, че това е проблем, който трябва да се реши на правителствено ниво, защото Министерството на образованието не може да се справи само.

Председателят на синдикат "Образование" в КТ "Подкрепа" Юлиян Петров заяви, че децата след 4-годишна възраст трябва категорично да влязат в образователните институцииИ ако се говори за помощ, когато това стане задължително вписано в закона, тази помощ да не бъде непременно финансова или социална, а в посока преодоляване на езикови и други дефицити при децата.

А не да се дадат едни пари, те да отидат в семейството и нищо да не е ориентирано към самото дете, което трябва да има еднакви шансове, влизайки в образователната среда от 3 или 4 години“, коментира Юлиян Петров.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48