"Насилието над граждани от полицията, но и насилието от гражданите срещу полицаи не трябва да остава без коментар от МВР. Ако не разследват тези случаи, това подкопава доверието в полицията". Това каза пред БНР бившият зам.-министър на вътрешните работи Филип Гунев, председател на Управителния съвет на Антикорупционния фонд, в коментар на видеата в социалните мрежи, показващи насилие над протестиращи граждани в София:
"Трябва много ясно да се каже, че ще се разследва. От политическа гледна точка трябва да се прави опит за такова разследване, въпреки че много често се случва да няма воля да се направи то".
В предаването "Преди всички" Гунев коментира и решението на МВР да допусне поддръжници на Ахмед Доган на брега в "Росенец", а да не допусне останалите граждани, отишли там на плаж в събота, като го определи като политическо решение, а не тактическо:
"Ясно е, че се опитваха да предотвратят сблъсък, но беше политическа грешка да не допуснат обявеното шествие на "Да, България" до плажа. Видя се, че това беше грешен ход и политически, и тактически".
Бившият зам.-министър на вътрешните работи беше категоричен, че премиерът Бойко Борисов е взел решението за охрана от НСО на почетния председател на ДПС Ахмед Доган и на депутата Делян Пеевски:
"В комисията, която решава кой да бъде охраняван, мнозинство имат МВР и ДАНС. Няма как еднолично президентът или неговият представител - шеф на НСО, да решат това".
Според Гунев президентът Румен Радев също има вина, че толкова дълго НСО охранява двамата представители на ДПС, защото на всеки 6 месеца се разглежда въпросът за подновяване и снемане на охраната и Радев е можел всеки път да заявява, че настоявал и неговият представител в комисията е гласувал против:
"Той и сега може да извади и да ни покаже доказателства, че през всички тези години неговият представител в тази тричленна комисия е гласувал против".
Гунев изчисли, че охраната на Пеевски и Доган е струвала на данъкоплатците над 6 милиона лева.
Филип Гунев подчерта, че още от правителството на Пламен Орешарски през 2014-а година сектор "Сигурност" е бил разпределен:
"Има директори под влияние на Пеевски, има други, които са в орбитата на ГЕРБ и управляващата коалиция, а трети са консенсусни - и двете страни са съгласни".
Цялото интервю на Лора Търколева с Филип Гунев в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Окръжен съд–Кюстендил постанови, че Общината е собственик на известната Чифте баня в града, пусната през 1912 год. Делото е по иск на Общината, а страна е държавата, представлявана от министъра на регионалното развитие и благоустройството, а по това производство - от доскорошния областен управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски. Решението..
Момче е пребито до автобусна спирка в центъра на София от банда младежи в черно. bTV съобщава, че има видео, което показва как младежите ритат момче, паднало на земята. Кадрите са заснети около 14:30 часа на 21 май. Мястото на нападението е оживено – автобусната спирка "Площад Орлов мост" на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви". На метри от..
България привлича годишно около 50 хиляди медицински туристи от чужбина, като най-много са посещенията, свързани с денталната медицина. Това съобщи Аркади Шарков от Българската болнична асоциация по време четвъртата Националната конференция за здравен туризъм. Високото качество на денталните услуги и цените, които са с 60 до 70% по-ниски от..
На днешната първа задължителна матура по български език и литература дванайсетокласниците избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови" от Емилиян Станев или есе на тема: "Животът - колело или стълба". Матурата: Съчинение по творба на Емилиян Станев или есе – "Животът - колело или стълба"..
736 зрелостници от Габровска област държаха матура по български език и литература. Петнадесет абитуриенти, от всички допуснати, не са се явили на днешния държавен зрелостен изпит. Няма анулирани работи, посочи за БНР началникът на Регионалното управление на образованието Георги Маринов. Ето какво споделиха зрелостници: "На мен първата част ми..
Работна група започва подготовката на изцяло нов Закон за детското правосъдие, който да замени действащия сега, влязъл в сила преди 70 години. Правосъдният министър Георги Георгиев се аргументира със зачестилите противообществени прояви на така наречените "локали" - млади хора, които извършват престъпления спрямо непълнолетни или възрастни хора. До края..
Министерският съвет одобри 900 хиляди лева допълнителни разходи по бюджета на Министерството на земеделието и храните. Те ще се използват за извършване на авариен ремонт на сифонните преливници на язовир "Панчарево". Целта е да се гарантира сигурността на язовирната стена и прилежащите съоръжения, както и безопасната им експлоатация...
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..