Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Гарнизов:

При липса на ясно лидерство ефективността на съпротивата пада

Социалният антрополог събира лица на протестите от 2013-а и сега

Снимка: БТА

„На един цикъл от седем години в българското публично пространство се разбърква социално-политическият живот и всеки път излиза част от старата протестираща кохорта, но и нов сегмент." Това каза в предаването "Преди всички" социалният антрополог Васил Гарнизов, който прави в социалните мрежи своя галерия на протестите от 2013 година и сега. 

Снимка: БТА

"Сега много ясно ги виждам. Виждам примерно 20-годишните, които отсъстваха на протеста 2013 година, виждаме хора, които са се радвали на успехите от протестите от 2013 година, после отново са се отчаяли, сега са фрустрирани. Както един от плакатите вчера казваше: „Досега исках оставки, вече искам и промяна“. Натрупват се различни поколения с различни емоции. Някои носят стари рани от непостигнати цели. Други излизат съвсем начисто и свежо в публичното пространство и дори само с това протестът е много положителен“, коментира Гарнизов пред "Хоризонт".

„Тази година протестът е много пъстър – и като лица, и като политически послания. Но така беше и в началото през 2013 година. През първите дни на протеста излизаше невероятно разнообразие от каузи, емоции и съпротиви. В този смисъл – засега протестът изглежда отворен, засега не се опитва да изгони, да изолира хора, които изглежда имат чужди цели и намерения. А и тия хора, те се появяват в специфичен момент на специфично място. Те се забелязват, но тактиката им е да се забележат в правилния момент на правилното място“, сподели своите наблюдения Васил Гарнизов.

Трудно е една обществена промяна да удовлетвори всички, подчерта той.

Снимка: БТА

„Площадът е място, на което в момента се стичат различни по своя характер фрустрации, различни по своя характер неудовлетворения. Понеже протестът няма единно командване, няма единно лидерство, е много трудно да бъде наложен какъвто и да е преобладаващ стил. Ако ги разглеждаме като политически групи, ще видим симпатизанти на „Да, България“, ще видим хора, които подкрепят и работят с Мая Манолова, ще видим хора от „Възраждане“ и разни други политически групи. Обаче моето впечатление досега, и не знам дали това е хубаво или лошо, е, че хората, които са се събрали на протеста, си имат своя динамика, свои емоции и свой живот. Те не слушат много внимателно какво казват Бабикян или Минеков по микрофона. Те по-скоро, както се изрази мой приятел, в този момент ги възприемат като подгряваща група, докато се случи нещо истинско.“

Велислав Минеков и Арман Бабикян по време на протестите. Снимка: БТА

Не съм сигурен, че този протест трябва да има ясно лидерство, но когато няма ясно лидерство, ефективността на нашата съпротива пада, посочи още Васил Гарнизов.

„Мога веднага да разпозная лицата, които съм виждал на протести 1990 година, 1996-97 година, после 2013-а и сега 2020-а, каза още в анализа си той и допълни, че присъствието на стари политически лица като Александър Томов, Румен Петков и Мая Манолова в първите дни "действа отблъскващо на спонтанната гражданска енергия".

Румен Радев по време на протестите пред сградата на президентството. Снимка: БГНЕС

Относно личната политическа стратегия на президента сега и трудното й прогнозиране, Васил Гарнизов припомни как новоизбраният президент Петър Стоянов отиде при протестиращите по време на събитията от 1996-1997 година, за да призовава за свобода и ненасилие.

„Той се появяваше в този момент като току-що избран президент и като лице на една нова цивилизационна възможност - цялостната ни преориентация по посока на ЕС, НАТО и всичко това, което вече е факт. В момента президентът Радев няма в себе си такъв потенциал – да излезе да каже:  вие трябва да бъдете свободни, обаче трябва да бъдете цивилизовани в своя протест, защото аз ви отварям нова врата към едно ново бъдеще. Трудна е неговата ситуация.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55