Факти от историята на Врачанския гарнизон, сформиран през 1891 година, за първи път са събрани на едно място в книгата "Войскови живот и командири след Освобождението във Враца".
Стегнато, по военному, нейният автор Иван Джунов е подбрал документи и снимки за приноса на врачанските офицери и войници в продължение на няколко десетилетия от военната ни история.
"Книгата обхваща един период от 1878-а до трагичната есен на 1918 година - 40 години", обясни пред "Хоризонт" Джунов.
Той решава да напише книгата заради годишнината от Първата световна война. Готвейки се за предавания в местния телевизионен ефир, Иван Джунов установил, че нищо не се знае за местния полк и за Враца като гарнизон, а във Враца, по думите му, винаги е имало войска.
Основните полкове в България за 36 и за голяма част от тях има материали. За 35-и Врачански полк обаче имало само един материал - за бойната кампания в Добруджа, допълни Иван Джунов.
"Тук, в нашия град, е щабът на Шеста пехотна бдинска дивизия - дивизията на Северозапада с личен състав 48 022 човека. Това е огромна дивизия. Тя е трета по големина след Пловдив и Русе дивизиите. По-голяма е от Софийска, от Сливенска…“
Джунов възприема мисията си да събере архивните материали като част от родолюбието.
"Елемент на родолюбието е да се знаят тези огромни жертви, които са давани в тези войни за национално обединение. Да, сега идеалът може да е съвсем друг, но някога тези хора съвсем безкористно са отивали да воюват - за свободата на всички българи и да се обедини България."
Още за мисията на бившия военен слушайте в звуковия файл.Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи -..