Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калфин: ЕС отпуска пари при условие да се постигнат конкретни резултати

България получава не един, а 13 млрд. евро повече отколкото миналия период, каза бившият министър

Ивайло Калфин
Снимка: БГНЕС

„За България е добре, че има бюджет на ЕС, че се стигна до съгласие. Каквито и да са числата в рамките на това, което беше предложено и договорено, ние имаме интерес, от това да има бюджет, защото България е нетен получател на средства от Европейския съюз и всяко забавяне означаваше по-малък ресурс“.

Така бившият министър на външните работи Ивайло Калфин, който бе съветник на предишния еврокомисар за бюджета Гюнтер Йотингер, коментира очакваното европейско финансиране от около 29 милиарда евро под различни форми от бюджета на Европейския съюз:

„Това, което очакваме да получим, е в два основни инструмента. Първият е многогодишният бюджет - от 2021 до 2027 година. Там България очаква около 17 милиарда. Тук е милиардът в повече в сравнение с около 15,5 - 16, които получихме през текущия 7-годишен бюджет. Но има един много голям инструмент, който е допълнителен за всички страни членки – т.н. Фонд „Следващо поколение Европейски съюз“, предложен от Комисията и приет от лидерите. По него България очаква още 12 милиарда евро, от които 4 милиарда са възможности за заеми, ако поискаме да вземем, а останалите 7,7 млрд. са грантове за различни видове политики. Този втори инструмент е новото и много важното. Всъщност България получава не 1 милиард повече, а получава 13 милиарда повече, отколкото миналия период. Това е уникална, временна възможност, от която действително бихме могли да направим много неща в икономиката си. Тези пари се отпускат под условие обаче за постигане на конкретни резултати“.

След решението на Съвета България получава малко по-малко пари от Фонда за възстановяване, отколкото е предложила първоначално Европейската комисия – 15 млрд. евро, допълни той и уточни, че парите са отпуснати по критерии, които важат за всички страни:

„Ние действително сме страната, която получава най-много в сравнение с брутния вътрешен продукт, а това е правилното сравнение. България получава най-много като дял от икономиката, защото е най-бедна. Тук също нямаме особена заслуга или поне не знам дали е повод за гордост“. 

Няма официални данни коя европейска страна колко средства ще получи, подчерта Калфин:

„Оттук нататък кой колко е взел надали са най-добри. В крайна сметка това, което е важно, е какъв процент от икономиката е помощта, която се получава“.

Този път ЕС слага много повече условия на парите, които отпуска, особено във фонда „Следващо поколение ЕС“, изтъкна Калфин.

„… където се иска държавите да представят план какво точно ще се прави, какви конкретни резултати ще се получат и този план се одобрява не само от Комисията, а и от другите страни-членки. И всяка година ще се следи за напредъка“.

Част от препоръките са обвързани с борбата с корупцията, образованието, привличането на инвестиции. За всички страни важи и критерият за намаляване на вредните емисии и за цифровизацията на икономиката:

„Тук има значителен ресурс от средства, но и България трябва да предприеме видими действия за намаляване на емисиите. Това означава различен тип енергетика, различен вид промишленост, промени в бита. Това са скъпи упражнения, за които парите ще бъдат сложени на масата. Въпросът е българското правителство през следващите няколко години какво точно ще прави, за да постигне резултати“.

Според Калфин твърденията, че пари ще има за всички са „възможно най-лошият сигнал, който България може да изпрати към европейските си партньори“:

„Вместо да говорим как ще се разпределят парите е време да започнем да говорим какви резултати ще бъдат постигнати“.

Според бившия министър „Европа постигна голяма крачка напред“ със съгласието на Европейския съвет и е доказала своята жизненост.

За протестите у нас

„Единственият изход, за да има легитимна власт, е да подаде оставка правителството и да се отиде на избори. Този протест на хората, първо, е много масов и, второ, са много различни от обичайните протестиращи“.

Главният прокурор пък трябва да убеди хората в своята работа чрез постигнати присъди, защото иначе „едно е правната норма и правната процедура, когато хората са на улицата обаче, аз мисля, че трябва да работят и други аргументи“.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Напускащи Ливан и Израел пристигат в Кипър по въздух и море

По въздух и море пристигат в Кипър чуждестранни граждани, напускащи Ливан и Израел заради ескалацията на военните действия в района. Пристанищата и летищата на страната, най-близката безопасна дестинация до конфликтната зона, са в пълна готовност да приемат засиления поток евакуиращи се, заяви днес правителството след проведеното извънредно заседание на..

публикувано на 02.10.24 в 18:04

Понижение на индексите в ранната търговия на Уолстрийт

Опасенията от проблем с доставките на петрол доведоха до поскъпване на ключовата суровина на световните борси. След като вчера черното злато поскъпна с 5 на сто, днес фючърсите добавиха нови около три процента към стойността си заради напрежението в Близкия изток.  Цената на петрола на международните пазари се повиши с 5 процента Петролът..

публикувано на 02.10.24 в 18:02
Комисар Васил Паргов

Петима са задържани за купуване на гласове и търговия с вот в Кюстендилския регион

Петима са задържани за 24 часа при специализираната полицейска операция за гарантиране политическите права на гражданите и противодействие на нарушенията на изборното законодателство на територията на Кюстендилския регион, обявиха днес от Областната дирекция на полицията. Работата със задържаните продължава, от прокуратурата казаха за БНР, че..

публикувано на 02.10.24 в 17:08
Войници от армията на Босна и Херцеговина

Въоръжените сили на Босна и Херцеговина повишиха нивото на сигурност заради имейл, изпратен от IP адрес от България

Въоръжените сили на Босна и Херцеговина повишиха нивото на сигурност на военни и обекти и обекти от военната промишленост заради получени заплахи вчера от IP адрес в България, съобщава босненското издание „Дневни аваз“, като се позова на босненските полицейски служби. Въпреки че IP адресът е от България, това не означава, че заплахата е..

публикувано на 02.10.24 в 16:59
Ангел Найденов

Ангел Найденов: Формираната от Техеран ос на съпротивата се разпада под ударите на Израел

Скептичен съм към свикването на Консултативен съвет за национална сигурност в разгара на предизборната кампания. Това заяви пред БНР Ангел Найденов, бивш министър на отбраната, след като държавният глава обяви, че свиква извънредно заседание в петък - 04.10. 2024 г.  От "Дондуков"2 уточниха, че темата е "Рискове и заплахи пред националната..

публикувано на 02.10.24 в 16:58
Иранският президент Масуд Пезешкиан.

Иранският президент: Ако Израел не спре с престъпленията си, ще получи суров отговор

Иранският президент Масуд Пезешкиан каза, че "ако Израел не спре с престъпленията си",  то еврейската държава ще получи суров отговор, предаде Ройтерс. Той говори ден след ракетната атака на Иран срещу Израел и последвалото изявление на  и зраелският премиер Бенямин Нетаняху, че ще отвърне на удара.  Експлозии в Израел, Иран потвърди, че е..

публикувано на 02.10.24 в 16:53
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48