Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хиляди се стекоха около „Св. София“ за сутрешната молитва

| обновено на 24.07.20 в 10:46
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хиляди вярващи се стекоха в района около „Св. София“, където проведоха сутрешната молитва. Въпреки че хора ще бъдат пропускани зад полицейските заграждения часове по-късно, от сутринта стотици хора от цяла Турция чакат за историческата церемония. 

Днес с масова молитва, в която ще участва и турският президент Реджеп Тайип Ердоган, „Св. София“ ще бъда открита отново като действаща джамия, след като такова решение беше взето от турския президент на 10 юни. Датата е символична, тъй като на днешния ден през 1923 г. е подписан Лозанският договор, ознаменувал победата на силите на Мустафа Кемал Ататюрк срещу чуждите войски в Турция и отменил унизителния за страната Севърски мирен договор след края на Първата световна война.

Обедната петъчна молитва ще бъде водена от главата на Дирекцията по религиозните дела Али Ербаш. Вътре в храма ще бъдат допуснати 500 души, сред които и турският държавен глава. На площада отвън ще се проведе колективна молитва и се очаква огромен брой вярващи. Валията на Истанбул Али Йерликая заяви, че за желаещите ще бъдат обособени 5 зони на открито - 3 за мъже и 2 за жени. Вярващите ще бъдат допускани след 10.00 ч.

17 000 полицаи и служители на силите за сигурност ще охраняват обществения ред около храма.

Редица пътни артерии в района на Историческия полуостров, където се намира „Св. София“, също бяха затворени. Първата група пътища се блокират за движение от вчера в 20.00 ч., а втората - от 5.00 ч. днес. От Истанбулската голяма община ще осигурят безплатни автобуси, които ще превозващ желаещите от определени точки до местата, до които градският транспорт ще се движи.

Вчера турският президент Реджеп Тайип Ердоган посети „Св. София“, на която беше поставена табелата ѝ като джамия - „Свещената голяма джамия Аясофия“ (Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi).



От разпространените от президентството на Турция снимки се вижда, че в храма са поставени пана с аяти (стихове) от Корана на тях, както и бели завеси, които прикриват някои от мозайките и фреските. Според изискванията на исляма в джамии не могат да се изобразяват фигури на хора или животни.

Турските официални лица многократно подчертаха, че желаещите да влязат в „Св. София“ от всички религии ще могат да посещават храма свободно и безплатно. Превръщането на музея в джамия обаче означава, че посещенията няма да са възможни по време на часовете, в които се провеждат молитви, ще бъдат наложени ограничения в облеклото на посетителите, подът ще бъде покрит с килими през цялото време.

Предприятие в Маниса е произвело килимите със синьо-зелен цвят. Според директора на килимената фабрика президентът Ердоган е настоял да не се използва вносна новозеландска, а местна турска вълна. Специалистите по история на изкуството посочват, че килимите закриват мраморния под на базиликата и избраният цвят не се вписва хармонично в интериора.


Мнозина учени изразиха опасения, че превръщането на музея в действащ храм ще снижи степента на защита на историческия паметник. За да отговорят на тези опасения, Министерството на културата и туризма и Дирекцията по религиозните дела на Турция на 16 юли подписаха протокол за сътрудничеството при опазването на обекта. Документът предвижда да бъде създаден съвет от представители на двете институции, който да управлява историческия паметник.

На 10 юли турският президент Реджеп Тайип Ердоган подписа указ за превръщане на „Св. София“ в джамия, след като по-рано същият ден върховната турска административна съдебна инстанция обяви, че решението на Министерския съвет на Турция от 1934 г. за превръщане на “Св. София” в музей е невалидно.

Снимки: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов: Водим разговори за правителство с първия мандат

В момента се водят разговори за съставяне на правителство - това потвърди в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. По думите му човекът, който пречи на този процес, е Асен Василев. "Има разговори. Знаете, че преди още две-три седмици определих преговорен екип - Желязков, Дончев, Рая, Дани Митов. Когато имам какво да ви кажа - ще..

публикувано на 12.12.24 в 09:43

Филип Гунев: Да се изградят контролни пунктове, където да се проверяват камиони

"Този процес върви вече близо 20 години. Трябваше да влезем в Шенген през 2007 г., когато ни приеха в ЕС ".  Това заяви пред БНР Филип Гунев - бивш заместник вътрешен министър.  Точка първа в дневния ред на вътрешните министри от ЕС - приемане на България и Румъния в Шенген Официално: Австрия вдига ветото за Шенген "Имаше близо 15..

публикувано на 12.12.24 в 09:30
Снимката е илюстративна, архив.

Музеят на занаятите в Троян отбелязва празника си с ден на отворените врати

Днес православната църква почита свети Спиридон, един от великите чудотворци през 4 век, роден на остров Кипър. Той е покровител на обущарите, тухларите, грънчарите, бакърджиите и всички останали занаятчии.    Затова 12 декември е и техен професионален празник.  Православната църква почита свети Спиридон Чудотворец Музеят на занаятите в Троян,..

публикувано на 12.12.24 в 09:19
Снимката е илюстративна, архив.

От 1 януари повишават тол таксите в Гърция

От 1 януари се покачват тол таксите в Гърция.  Увеличението е в зависимост от километрите между отсечките. Пътните такси за леките автомобили се покачват от 5 до 5,5% по цялата магистрална мрежа на страната, съобщиха от министерството на транспорта в южната ни съседка. Реално цената на тол таксите се увеличава от 10 до 20 евроцента на всяка каса...

публикувано на 12.12.24 в 08:58
Светослав Малинов

Светослав Малинов: Трудно може да се избегне усещането, че прокуратурата се намесва и пречи на преговорния процес

Трудно може да се избегне усещането, че прокуратурата се намесва и пречи на преговорния процес . Това заяви пред БНР проф. Светослав Малинов, преподавател по политология. Петромир Кънчев: Главният прокурор се намесва в политическите процеси, минира възможностите за правителство 7 НПО-та искат ВСС да спре процедурите за избор на главен..

публикувано на 12.12.24 в 08:51
Кери Лейк е американски политик и бивш водещ на телевизионни новини.

Тръмп обяви, че Кери Лейк ще бъде новият директор на "Гласът на Америка"

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп обяви, че Кери Лейк ще бъде новият директор на "Гласът на Америка". Кери Лейк е бивша водеща на новини и кандидат за Сената от Аризона на тазгодишните избори, които не успя да спечели. Тя има 30 годишен опит в медиите. Политическата си кариера започва като републиканка, за 8 години става независима,..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

САЩ връщат 266 кипърски антики

266 кипърски антики се прибират от Съединените щати почти един век след изнасянето им. Това е една от най-големите колекции от ценности, предадени за репатриране по частна инициатива, обявиха от Министерството на културата в Никозия. Артефактите бяха предадени на церемония в Клермонт /Лос Анджелис/ на заместник-министъра на културата Василики..

публикувано на 12.12.24 в 08:48