Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хиляди се стекоха около „Св. София“ за сутрешната молитва

| обновено на 24.07.20 в 10:46
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хиляди вярващи се стекоха в района около „Св. София“, където проведоха сутрешната молитва. Въпреки че хора ще бъдат пропускани зад полицейските заграждения часове по-късно, от сутринта стотици хора от цяла Турция чакат за историческата церемония. 

Днес с масова молитва, в която ще участва и турският президент Реджеп Тайип Ердоган, „Св. София“ ще бъда открита отново като действаща джамия, след като такова решение беше взето от турския президент на 10 юни. Датата е символична, тъй като на днешния ден през 1923 г. е подписан Лозанският договор, ознаменувал победата на силите на Мустафа Кемал Ататюрк срещу чуждите войски в Турция и отменил унизителния за страната Севърски мирен договор след края на Първата световна война.

Обедната петъчна молитва ще бъде водена от главата на Дирекцията по религиозните дела Али Ербаш. Вътре в храма ще бъдат допуснати 500 души, сред които и турският държавен глава. На площада отвън ще се проведе колективна молитва и се очаква огромен брой вярващи. Валията на Истанбул Али Йерликая заяви, че за желаещите ще бъдат обособени 5 зони на открито - 3 за мъже и 2 за жени. Вярващите ще бъдат допускани след 10.00 ч.

17 000 полицаи и служители на силите за сигурност ще охраняват обществения ред около храма.

Редица пътни артерии в района на Историческия полуостров, където се намира „Св. София“, също бяха затворени. Първата група пътища се блокират за движение от вчера в 20.00 ч., а втората - от 5.00 ч. днес. От Истанбулската голяма община ще осигурят безплатни автобуси, които ще превозващ желаещите от определени точки до местата, до които градският транспорт ще се движи.

Вчера турският президент Реджеп Тайип Ердоган посети „Св. София“, на която беше поставена табелата ѝ като джамия - „Свещената голяма джамия Аясофия“ (Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi).



От разпространените от президентството на Турция снимки се вижда, че в храма са поставени пана с аяти (стихове) от Корана на тях, както и бели завеси, които прикриват някои от мозайките и фреските. Според изискванията на исляма в джамии не могат да се изобразяват фигури на хора или животни.

Турските официални лица многократно подчертаха, че желаещите да влязат в „Св. София“ от всички религии ще могат да посещават храма свободно и безплатно. Превръщането на музея в джамия обаче означава, че посещенията няма да са възможни по време на часовете, в които се провеждат молитви, ще бъдат наложени ограничения в облеклото на посетителите, подът ще бъде покрит с килими през цялото време.

Предприятие в Маниса е произвело килимите със синьо-зелен цвят. Според директора на килимената фабрика президентът Ердоган е настоял да не се използва вносна новозеландска, а местна турска вълна. Специалистите по история на изкуството посочват, че килимите закриват мраморния под на базиликата и избраният цвят не се вписва хармонично в интериора.


Мнозина учени изразиха опасения, че превръщането на музея в действащ храм ще снижи степента на защита на историческия паметник. За да отговорят на тези опасения, Министерството на културата и туризма и Дирекцията по религиозните дела на Турция на 16 юли подписаха протокол за сътрудничеството при опазването на обекта. Документът предвижда да бъде създаден съвет от представители на двете институции, който да управлява историческия паметник.

На 10 юли турският президент Реджеп Тайип Ердоган подписа указ за превръщане на „Св. София“ в джамия, след като по-рано същият ден върховната турска административна съдебна инстанция обяви, че решението на Министерския съвет на Турция от 1934 г. за превръщане на “Св. София” в музей е невалидно.

Снимки: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

18 са жертвите на руската атака с балистична ракета в Кривой рог

Украйна съобщи за 18 жертви на руската атака с балистична ракета в Кривой Рог. Десетки са ранените.  Русия твърди, че в Кривой рог е атакуван обект, в който е имало среща на украински военни с чуждестранни инструктори. От министерството на отбраната в Москва съобщиха също, че през нощта са свалени 49 украински дрона. Най-малко 14 убити и..

публикувано на 05.04.25 в 09:36
Софийски университет

Ден на отворените врати във Философския факултет на Софийския университет

Студентският съвет към Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски"  организира Ден на отворените врати. Събитието ще започне в 10:00 ч. в 65-а аудитория на СУ на третия етаж на ректората. Кандидатстудентите ще имат възможност да получат подробна и точна информация от самите студенти и от Факултетния студентски съвет за..

публикувано на 05.04.25 в 09:26
Марош Шефчович

Еврокомисарят по търговията: ЕС се ангажира със сериозни преговори със САЩ за митата

Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович потвърди ангажимента на Брюксел за сериозни преговори с Вашингтон след обявените от американския президент Доналд Тръмп нови, по-високи мита.  Шефчович ги определи като вредни и неоправдани и коментира, че търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати се нуждаят от нов подход...

публикувано на 05.04.25 в 09:19

10-ото издание на фолклорния фестивал "Русчуклийска среща" се провежда в Русе

 Десетото издание на Националния фолклорен фестивал "Русчуклийска среща" се провежда днес в Спортната зала "Дунав".  В него ще вземат участие любителски състави от цялата страна. 43 клуба за народни танци от цялата страна пристигат в Русе, за да се включат във фестивала "Русчуклийска среща", чиято цел е да събере любители на фолклорното..

публикувано на 05.04.25 в 09:07
Гордана Силяновска - Давкова в София

Силяновска: Нужни са общи усилия на Балканите в борбата с тероризма

Необходими са общи усилия на Балканите в борбата с тероризма, нелегалната миграция и екстремизма, както и работа с младите хора за противодействие на радикализацията в интернет. Това мнение изрази президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска, която участва в София в международния форум "Процес Акаба" с фокус върху Балканите...

публикувано на 05.04.25 в 08:49

Над 70% от сделките с имоти у нас последните 10 г. - платени с пари в брой

Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни. Пазарът на имоти расте в очакване на еврозоната, а цените са нараснали с 6% само от началото на 2025 година. В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с недвижими имоти се..

публикувано на 05.04.25 в 08:17

Отбелязват 190-годишнината от Велчовата завера

С историческа въстановка във великотърновското село Велчево и походи днес ще бъде отбелязана 190-ата годишнина от Велчовата завера. Въстанието е един от първите опити на българското освободително движение. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от 1835..

публикувано на 05.04.25 в 08:05