Д-р Калъчев потвърди, че частните лаборатории са спрели за част от лицата да предлагат по-евтините тестове за едно семейство – т.нар. "групово тестване". Причината е, че има големи затруднения в проследяване на положителните групи, когато става дума за едно семейство. Лабораториите обаче не са спрели груповото тестване за работодатели и за колективи, уточни д-р Калъчев.
„Защото ако имаме групово тестване по този метод и открием положителен пул, след това ние правим допълнително тестване на пет човека – на всеки поотделно. И отриваме кой е положителния и го даваме на РЗИ. Когато става дума за семейство обаче, имаме следната ситуация – семейството разбира ,че няма да ходи на екскурзия в Гърция, ние сме принудени да изискаме от тях да заплатят отделни тестове, а нямаме механизъм да ги накараме да направят това и после става така, че ги тестваме за сметка на лабораторията, за да открием кой е положителният.
Това беше една от причините да го спрем този начин на тестване. Имаше скандали, викове“.
Според д-р Калъчев би било добре в една такава ситуация НЗОК да заплати повторното тестване, но това не се случва на практика в момента, коментира той.
Във връзка с получаването на два последователни теста на един и същи човек, които дават различни резултати, д-р Калъчев уточни, че винаги имат съмнение по отношение на отрицателния резултат.
„Положителните резултати винаги са свързани с вътрешна контрола на реакцията, но отрицателният резултат може да бъде фалшиво отрицателен по няколко причини - най-честата е неправилно взет или неправилно съхранен материал – имаме много такива проблеми.
Най-големи съмнения имаме при отрицателните тестове, особено за хора, които са били контактни лица" - обясни специалистът.
Д-р Калъчев заяви, че категорично лабораториите не са готови за есенно-зимния сезон, когато ще се наложи много по-голямо тестване на хора заради сезонните грипове.
"Опитвам се да стимулирам хората да инвестират в апаратура и хора, че трябва рязко да се повиши капацитетът за тестване. Ваксина преди март-април няма да има, което значи ,че октомври ние ще имаме тежки проблеми.
Лабораториите няма да могат да правят триаж на пациентите – има готовност само в лабораториите в големите градове – като хора и апаратура. Другите ще транспортират пробите в други населени места. Но ще става дума за над 100 проби на ден, за да кажем, че можем да контролираме нещата".
Съветът на специалиста е да се създаде ясен механизъм как се движи пациентът в системата, да има улеснен достъп до диагностика – който липсва в момента и да се разширят правомощията на хората, които могат да изискват тестове, както и да се реши въпросът с плащането на тестовете.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..
Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен предвид..
10 вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност. 100 декара..
Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..
20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив. Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт. Директорът на..
Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..
Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев. Някои хора носеха плакати с надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..