Здравният икономист Аркади Шарков коментира в "Преди всички" темата за новите средства за здравеопазване - над 250 млн. лева, обявени вчера от новия министър Костадин Ангелов.
Шарков, който е представител на Експертен клуб за икономика и политика, подчерта, че "половината са пари от нашия джоб - от резерва на Здравната каса. Другата част е целево финансиране, т.е. пари на европейските данъкоплатци. Тази възможност съществуваше и досега, въпросът е, че с оглед на промяната на политическата обстановка някои започват да слагат картите на масата."
На въпрос за евентуална актуализация на бюджета на НЗОК Шарков отговори, че в момента не се очаква актуализация, болниците не са достигнали своя лимит. Вследствие на намаления прием пари в резерва още има, но важното е какво ще се случи занапред от септември до декември. Разходите за лекарства са единствените, които нарастват, въпреки кризата.
Към момента се оказва, че ситуацията не е чак толкова лоша по отношение на лечението на болни от Covid-19 в интензивните отделения, отбеляза още Аркади Шарков.
Що се отнася до това дали болниците ще издържат, проблемът е в количеството. Голяма част от общинските болници по принцип не могат да приемат такива пациенти, допълни Аркади Шарков.
На въпрос за спекула или изривяване на данни за Covid-19 Шарков каза, че единственото изкривяване може да се получи при приемане на пациент със съмнения за коронавирус, когато е лекуван по тази пътека, без още тестът му да е положителен. Така парите от тази пътека могат да отидат към съответното лечебно заведение, но не и към пациента.
"По-скоро предизборна, отколкото антикризисна мярка" - така Шарков окачестви общото увеличение на разходите спрямо администрацията.
Той отбеляза също, че започва напрежение между медицинските специалисти по въпроса кой е по-напред и по-назад на т.нар. предна линия.
По отношение на ПСР-тестовете Шарков смята, че държавата и общините трябва да заплащат за тях, а не болниците. Те го правят, защото са принудени.
Шарков коментира и протестите:
"Един протест трябва да има ясен лидер. Тук лидерите станаха много и протестът започна да се размива в различни посоки. Първоначалният ефект по отношение на оставките беше постигнат. Въпросът е какво ще последва, ще има ли диалог."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори. Тенденцията беше..
Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им. Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..