Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Героите от повестта „Гераците” оживяха на сцената на драматичния театър във Велико Търново

Снимка: МДТ „Константин Кисимов"

Класически прочит на повестта „Гераците” от Елин Пелин предлага в своя нов премиерен спектакъл Музикално-драматичният театър „Константин Кисимов” във Велико Търново. Героите от емблематичното и вечно произведение от българската литература ще оживеят отново на великотърновска сцена след близо четири десетилетия, когато за последно е поставян спектакълът. Премиерата е тази вечер от 19 часа на голямата сцена на театъра в старата столица. В постановката под режисурата на Невена Митева в храма на Мелпомена в старата столица участва целият драматичен състав на театъра.

Повестта „Гераците“ от Елин Пелин е предизвикателство, защото историята, написана около 1910 година, е ярка и жива заради вечните общочовешки въпроси за разпада на обществото, семейството и нравите, които бодат с острието си и днешното общество, посочи директорът на Великотърновския музикално-драматичен театър Васил Вълчев:

„Трагична, респектираща, разтърсваща история със своята истинност за разрушената хармония, за драматичния разпад на родовите отношения в едно ново време. Една творба, събрала в себе си вечните проблеми на живота, които във връзка и със сегашната обстановка не само в България, е актуална и днес“.

Спектакълът е дело на гост-режисьора Невена Митева, ръководила дълги години Габровския театър и създателка на фолклорния театър на открито „Етъра”. С абсолютен респект след 30 години тя отново прави класически прочит на текста на Елин Пелин с поглед към днешните трудни времена за българското общество:

„Тази пиеса е убийствено актуална, защото почти сме стигнали дъното на човешките взаимоотношения - толкова безчовечност, толкова несъпричастност, ироничност, снизходително, отблъскващо отношение към другия, към ближния, към различния. Страшно е това, което се случва и това, на което сме свидетели и тази пиеса няма да отговори. Няма изход за сега, не сме го осъзнали. Важното е да осъзнаем обаче до къде сме стигнали и с това се занимава в момента този спектакъл“. 


Снимка: МДТ „Константин Кисимов

В постановката на „Гераците“ няма главни и второстепенни роли, защото всеки от актьорите прави от своя герой събитие на сцената, сподели режисьорът Невена Митева:

„Абсолютно еднакво важни са от Герака, Детелин Кандев играе герака, до мъничката роличка на Лазо, на младото поколение, което влиза и което носи своя философия и доброта и надежда, че все пак идва поколение, което ще бъде разтревожено от това, което се случва и ще се опита да оправи нещата“. 

Любопитна е сценографията на спектакъла, дело на Лидия Къркеланова. Централно място заема голяма дървена конструкция с много зелено обагрени черги, която пресъздава борът в двора на Гераците. Любопитна е историята за набавяне на чергите:

„Донесоха колеги от вкъщи. Портиерът на театъра донесе една голяма купчина с черги, която уви жена му искала да изхвърли от вкъщи. Идваха колеги, които казваха: Боже, защо не знаехме по-рано, вчера на контейнерите едни хора изнесоха черги“. Ние сме ги дообработили. Костюмите в някаква степен са по-условни, по-изчистени, по-знакови. Доста време търсихме едно менче. Тези неща вече изчезват от бита на българина“.

Постепенно с разрушаването на семейството рухва и борът, спектакълът става черно-бял, а актьорите се превръщат в сенки на изсмуканите надежди, на липсващата човещина и съчувствие.

Една от силните роли е на актрисата Стефка Златкова, която се превъплъщава в Божаница - образът, който преживява най-голямата парабола в чувствата и развитието си:

„Олицетворение на най-лошото в човека - тоталната деградация и унищожението на човека като такъв. Трудно е! Боря се със себе си да намеря най-лошите си черти. Както в живота, така и тук - всичко е оправдано. Всяка наша дума, всеки жест, действие - всичко е оправдано“.

В ролята на Йовка великотърновската публика ще види Силвия Шекилова. На 35-ия си рожден ден тя получава ролята на 15-годишното чувствително момиче със стъклена душа: 

„Човек, който преживява всичко, което се случва, минава през нея и то я наранява през най-дълбоката ѝ душевност и това е нещо, което тя не може да скрие и си има своите кризи, в които изпада“.

Специално за „Гераците“ в екипа на великотърновския театър е привлечен младият артист Цветан Колев за ролята на ратая Лазар, който се влюбва в Йовка - дъщерята на най-големия син Божан. Лазар носи доброто, съчувствие и смиреност, споделя актьорът:

„Ролята, моята, е най-усмихната, най-лъчезарната. Аз си я харесвам. Беше ми трудно да вляза в нея, защото аз съм по-тъжен човек, отколкото е тя. Аз съм тотален контрапункт на нещата, които се случват в Гераците“.

Героят с неочаквано развитие в пиесата е Елка. Образът на смирената и съпричастна млада жена е поверен на актрисата Добринка Тосева:

„Естествено героинята има много вътрешни борби, желания. Интересно ми е в нея това как един човек, който винаги се опитва да помогне, винаги би загърбил себе си, когато вижда някой друг, който в момента има нужда от помощ или има проблем и е много страшно отношението на всички останали“. 

Премиерата на „Гераците“ бе на 28 юли от 19 часа в голямата зала на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов".

Репортажа на Здравка Маслянкова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камерен оркестър

Децата от проекта "Музиката вместо улицата" свириха в Женева

Инициаторите на проекта „Музика вместо улицата” - цигуларят Георги Калайджиев и неговата партньорка Мария Хаушилд - вече са убедени, че тяхната кауза носи смисъл и спасение за много деца в Сливен.  На 25 и 26 септември 2024 г. възпитаниците на музикалната школа в кв. "Надежда", ръководена от Радка Кусева, гостуваха в Женева по покана на Постоянното..

обновено на 05.10.24 в 19:10

Фестивал на занаятите и изкуствата започва в Добрич

Тридневен Фестивал на занаятите и изкуствата започва днес в Добрич. Проявата се организира за пети път от Фондация "Добруджанска задруга" и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Добрич. На площад "Свобода" своите произведения ще покажат десетки занаятчии и творци от цялата страна. Предвидена е и богата музикална програма. Фестивалът..

публикувано на 04.10.24 в 08:42

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Shape Yourself Around Me ще бъде част от To Never Fear the Sun (ЕР-то се очаква да излезе през ноември).  Песента  идва след меланхоличния дебют на Woomb от миналото лято - Pray for the Worst, след показалата по-амбициозната им страна Last Rays и след най-представителната за енергията им на живо - Picture of a Deer.  Музикалните..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08