Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Героите от повестта „Гераците” оживяха на сцената на драматичния театър във Велико Търново

Снимка: МДТ „Константин Кисимов"

Класически прочит на повестта „Гераците” от Елин Пелин предлага в своя нов премиерен спектакъл Музикално-драматичният театър „Константин Кисимов” във Велико Търново. Героите от емблематичното и вечно произведение от българската литература ще оживеят отново на великотърновска сцена след близо четири десетилетия, когато за последно е поставян спектакълът. Премиерата е тази вечер от 19 часа на голямата сцена на театъра в старата столица. В постановката под режисурата на Невена Митева в храма на Мелпомена в старата столица участва целият драматичен състав на театъра.

Повестта „Гераците“ от Елин Пелин е предизвикателство, защото историята, написана около 1910 година, е ярка и жива заради вечните общочовешки въпроси за разпада на обществото, семейството и нравите, които бодат с острието си и днешното общество, посочи директорът на Великотърновския музикално-драматичен театър Васил Вълчев:

„Трагична, респектираща, разтърсваща история със своята истинност за разрушената хармония, за драматичния разпад на родовите отношения в едно ново време. Една творба, събрала в себе си вечните проблеми на живота, които във връзка и със сегашната обстановка не само в България, е актуална и днес“.

Спектакълът е дело на гост-режисьора Невена Митева, ръководила дълги години Габровския театър и създателка на фолклорния театър на открито „Етъра”. С абсолютен респект след 30 години тя отново прави класически прочит на текста на Елин Пелин с поглед към днешните трудни времена за българското общество:

„Тази пиеса е убийствено актуална, защото почти сме стигнали дъното на човешките взаимоотношения - толкова безчовечност, толкова несъпричастност, ироничност, снизходително, отблъскващо отношение към другия, към ближния, към различния. Страшно е това, което се случва и това, на което сме свидетели и тази пиеса няма да отговори. Няма изход за сега, не сме го осъзнали. Важното е да осъзнаем обаче до къде сме стигнали и с това се занимава в момента този спектакъл“. 


Снимка: МДТ „Константин Кисимов

В постановката на „Гераците“ няма главни и второстепенни роли, защото всеки от актьорите прави от своя герой събитие на сцената, сподели режисьорът Невена Митева:

„Абсолютно еднакво важни са от Герака, Детелин Кандев играе герака, до мъничката роличка на Лазо, на младото поколение, което влиза и което носи своя философия и доброта и надежда, че все пак идва поколение, което ще бъде разтревожено от това, което се случва и ще се опита да оправи нещата“. 

Любопитна е сценографията на спектакъла, дело на Лидия Къркеланова. Централно място заема голяма дървена конструкция с много зелено обагрени черги, която пресъздава борът в двора на Гераците. Любопитна е историята за набавяне на чергите:

„Донесоха колеги от вкъщи. Портиерът на театъра донесе една голяма купчина с черги, която уви жена му искала да изхвърли от вкъщи. Идваха колеги, които казваха: Боже, защо не знаехме по-рано, вчера на контейнерите едни хора изнесоха черги“. Ние сме ги дообработили. Костюмите в някаква степен са по-условни, по-изчистени, по-знакови. Доста време търсихме едно менче. Тези неща вече изчезват от бита на българина“.

Постепенно с разрушаването на семейството рухва и борът, спектакълът става черно-бял, а актьорите се превръщат в сенки на изсмуканите надежди, на липсващата човещина и съчувствие.

Една от силните роли е на актрисата Стефка Златкова, която се превъплъщава в Божаница - образът, който преживява най-голямата парабола в чувствата и развитието си:

„Олицетворение на най-лошото в човека - тоталната деградация и унищожението на човека като такъв. Трудно е! Боря се със себе си да намеря най-лошите си черти. Както в живота, така и тук - всичко е оправдано. Всяка наша дума, всеки жест, действие - всичко е оправдано“.

В ролята на Йовка великотърновската публика ще види Силвия Шекилова. На 35-ия си рожден ден тя получава ролята на 15-годишното чувствително момиче със стъклена душа: 

„Човек, който преживява всичко, което се случва, минава през нея и то я наранява през най-дълбоката ѝ душевност и това е нещо, което тя не може да скрие и си има своите кризи, в които изпада“.

Специално за „Гераците“ в екипа на великотърновския театър е привлечен младият артист Цветан Колев за ролята на ратая Лазар, който се влюбва в Йовка - дъщерята на най-големия син Божан. Лазар носи доброто, съчувствие и смиреност, споделя актьорът:

„Ролята, моята, е най-усмихната, най-лъчезарната. Аз си я харесвам. Беше ми трудно да вляза в нея, защото аз съм по-тъжен човек, отколкото е тя. Аз съм тотален контрапункт на нещата, които се случват в Гераците“.

Героят с неочаквано развитие в пиесата е Елка. Образът на смирената и съпричастна млада жена е поверен на актрисата Добринка Тосева:

„Естествено героинята има много вътрешни борби, желания. Интересно ми е в нея това как един човек, който винаги се опитва да помогне, винаги би загърбил себе си, когато вижда някой друг, който в момента има нужда от помощ или има проблем и е много страшно отношението на всички останали“. 

Премиерата на „Гераците“ бе на 28 юли от 19 часа в голямата зала на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов".

Репортажа на Здравка Маслянкова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48