Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо в Кърджали чакат с години за ТЕЛК

Двете комисии не успяват да обработят огромния поток от заявления

Снимка: БГНЕС

Хиляди пациенти със заболявания от област Кърджали чакат с години ТЕЛК-овите си решения. Някои от тях дори не успяват да получат желания документ. Според лекарите двете комисии към областната болница работят при 200 процента натовареност и въпреки това не смогват да обработят навреме подадените заявления. Само в една от комисиите за първите седем месеца на годината са преминали близо 3000 души, като вече е надхвърлен разрешеният по норматив годишен брой от 2400 пациенти. 

Лекарите казват, че ако не се вземат спешни мерки, проблемът ще продължи да се задълбочава. Те предлагат създаването на още експертни комисии към общинските болници в района, но решението за това е в ръцете на Регионалната здравна инспекция и на местните общински съвети. 

Област Кърджали е единствената в страната с най-много издадени ТЕЛК-ови решения

Двете комисии към областната болница обслужват пациенти от две държави - България и Турция. Едните са жители на областта, а вторите - наши изселници с двойно гражданство. Работата се засилва през лятото, когато много от тях се връщат по родните места. Както казват лекарите - опашките пред ТЕЛК са толкова големи, колкото и пред паспортната служба.

Доктор Илия Габровски е председател на първия състав в ТЕЛК. Той е лекар от 50 години, вече е пенсионер, но продължава да работи. Като него са и останалите му колеги - в пенсионна възраст. "Възможностите ни вече са на своя предел", казва доктор Габровски: 

"35 експертни решения са издадени вчера от нашата комисия. От тези 35 експертни решения 16 лица са с двойно гражданство, почти 50 на сто". 

Според заместник.директора на областната болница доктор Мариян Запрянов проблемът е изкуствено създаден

"Тези специализирани ТЕЛК комисии се закриха изведнъж и всичко това дойде при нас, а можеше да стане в планов порядък, постепенно, плавно, а ние изведнъж,  всичко дойде накуп, 3000 изведнъж пациенти за освидетелстване и преосвидетелстване". 

Двете комисии към болницата изготвят средно на месец близо 700 решения. Според доктор Запрянов капацитетът вече е изчерпан: 

"Ние имаме един, който е на осем часа, т.е. пълен работен ден, и направихме втори състав, за да можем да помогнем на хората, от работещи в лечебното заведение, които са в по-млада възраст, но самата работа в ТЕЛК е много специфична". 

Оказва се, че причина за забавените решения е липсата на кадри и желанието им да работят в ТЕЛК.

"Всеки един лекар в своята представа, когато завършва медицина, си мисли, че ще работи в една определена сфера на медицината. В ТЕЛК нещата са такива, че трябва да имаш универсална медицинска подготовка, за да се вземе едно такова експертно решение, трябва много опит и много високо ниво на професионализъм, достигнат защитен през годините", каза изпълнителният директор на болницата доктор Тодор Черкезов. 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Желязков

Мартин Желязков: Изкуственият интелект вече не е просто помощен инструмент

" Изкуственият интелект вече не е просто един помощен инструмент . Той е гръбнакът на съвременния дигитален маркетинг". Това каза пред БНР Мартин Желязков ,който се занимава с дигитален маркетинг от години и има своя собствена агенция: "В основни линии начините, по които  изкуственият интелект влияе , са в автоматизации на кампании,..

публикувано на 22.04.25 в 15:16
Марина Великова

Марина Великова представя изложбата "Антарктическите хора"

На 23 април, на Моста на влюбените в София музикалният редактор и пътешественик  Марина Великова ще представи изложбата "Антарктическите хора" .  В интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" Марина Великова, която вече две години е с българските антарктици, за да изучава природата и онова, което се случва с нея в Антарктида,..

публикувано на 22.04.25 в 10:41

Ще работят ли софийските детски градини цяло лято?

Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..

публикувано на 16.04.25 в 11:01

Агенцията за борба с градушките е готова за капризите на времето

Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак.  Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..

публикувано на 15.04.25 в 15:01
Александър Попов

Онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости

Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..

публикувано на 15.04.25 в 14:44

Фотографите Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в София

Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров   подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “.  " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..

публикувано на 15.04.25 в 12:37

Българин влиза в Управителния орган на Паневропейската организация на танцовите фестивали

Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..

публикувано на 15.04.25 в 10:24