Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Американската книга за българчето Добри очаква издание и на български

Журналистката Моника Шанън пише книга за българчето Добри и тя е бестселър в Съединените щати вече 86 години. Казва се "Добри". Главен герой в повествованието е Атанас Качамаков, художник и скулптор, роден 1898 година в Лясковец. Той е и автор на илюстрациите.

От Национален дарителски фонд "13 века България" търсят начин да преведат неизвестния за България роман за деца и юноши.

Книгата е тотален бестселър в САЩ и през 1934 година чупи рекордите по продажби. Досега претърпява 11 тиража.

"Когато готвихме изложба за родословието, попаднах на името Атанас Качамаков, после разбрах и за книгата за българчето Добри", каза пред БНР Симеон Мильов, етнолог, бивши директор на Историческия музей в Перник.

"И така разбрах и за книгата, и за това, че през 1934 взима наградата за детска литература в САЩ, а в Англия на следващата година печели за най-поучителна книга за деца. След това реших и в България да се чуе за тази книга. Мисля, че за онова време това е Хари Потър за детската литература в света". 

Едно българско момче, което живее на село, то започва да рисува, иска да стане скулптор. Дядото успява да убеди майката - детето да учи в София. Това са всъщност разказите на скулптура Атанас Качамаков, които той разказва на журналистката Моника Шанън. Тя оформя неговите спомени в книга. 

"До края на този година очакваме да издадем книгата", допълни в предаването "Преди всички" Слава Иванова, изпълнителен директор на Национален дарителски фонд "13 века България".

Книгата ще бъде подарявана на училища, на читалища, няма да бъде продавана. Ще бъде изпращана и до български училища в чужбина.

"Работим с една литературна агенция, която е във връзка с американското издание и ние се борим в момента да получим авторските права. За да могат и българските деца да имат достъп до нея... Книгата е един апотеоз на българските нрави, обичаи, за всичко онова, което е българският дух". 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52

Музикалният спектър на Георги Киров – D-ZastA

Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители.  Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..

публикувано на 22.04.25 в 13:40