Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сачева за акцията на "Системата ни убива": Злонамерен политически хепънинг

Хората с увреждания се използват, обяви Веска Събева

Деница Сачева и представители на организации на хората с увреждания дадоха брифинг в сградата на МТСП.
Снимка: БТА

Министърът на труда и социалната политика Деница Сачева определи действията на група от инициативата "Системата ни убива" като акция за отвличане на вниманието и злоупотреба с каузата на хората с увреждания.

Коментарът Сачева направи по повод напрежението, възникнало снощи между група от инициативата на майки на деца с увреждания и полицията в района на Софийския университет "Свети Климент Охридски", след като те поискаха да се присъединят към протестиращите.

Министърът нарече провокативна акция и злонамерен политически хепънинг на Вера Иванова и Мая Манолова снощния инцидент с микробуса на инициативата "Системата ни убива". Тя е поканила представители на организации на хора с увреждания, които да изкажат своето мнение за случващото се по улиците на София и страната.

Деница Сачева заяви, че предпочита да говори с цифри и с факти какво е направило управлението досега за хората с увреждания. Тя подчерта, че от 245 милиона лева за хора с увреждания през 2009 година през настоящата 2020 година средствата за тази цел са нараснали с близо 922 милиона лева. Общо с пенсиите за 2020 година средствата са над 2,902 милиарда лева, като в това число са инвалидните пенсии, също и сумите, отпускани за лична помощ на хората, които се нуждаят.

Стандартът за социалните услуги е нараснал с 21 процента, 2 милиарда лева са разходите за пенсии, а 26 012 деца с увреждания получават помощи от държавата в размер на над 80 милиона лева, уточни министър Сачева.

От своя страна Веска Събева, която е заместник-председател на организацията на хората с увреждания, заяви, че случващото се по улиците на София не е редно за хората с увреждания. За пореден път, каза тя, хората с увреждания се използват за политически цели и за противопоставяне на едни хора с други.

Сега според нея за тяхната група хора са важни решаването на проблеми, свързани с пенсионирането на родители на деца с увреждания, които нямат стаж и не могат да се пенсионират. Трябва да се мисли в тази посока, както и ТЕЛК-овете, където има доста нерешени проблеми, добави тя.

Веска Събева призова протестиращите майки от инициативата "Системата ни убива" да спрат с тази "злоупотреба".

Васил Долапчиев от Съюза на слепите подчерта, че подобни като дълбочина и мащаби промени в социалната система, каквито е направило правителството на Бойко Борисов, досега не са правени. Нови закони и наредби, визира той, които са спешни, също така и много задачи, които спешно трябва да бъдат решени за хората с увреждания чакат и призова в тези, които са на улицата, които пак „злоупотребяват с хората с увреждания, да престанат“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49