Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марина Георгиева: Можем да взимаме от дивата природа само ранени животни

Снимка: Фондация „Дивите животни“

Не всички животни, които виждаме и си мислим, че имат нужда от спасяване, наистина имат нужда от спасяване - това е най-основното и първо правило, което трябва да запомним. Това подчерта в интервю за предаването "Чуй лятото" Марина Георгиева от фондация „Дивите животни“. Мисията на организацията е да повишава екологичната култура на обществото и да помага на животни в беда. Това е обединение на доброволци, които се занимават с лечението на пострадали и осиротели диви животни.

„Ще ви дам един кратък пример - бебешкия сезон. В момента ние сме в него и много хора носят диви зайчета, птици и всякакви бебета животни. При бозайниците например майката оставя бебетата, отива да търси храна или когато са малко по-големи, ги оставя известно време самички, за да могат те сами да се научат да ловуват някакви дребни неща - насекоми, червейчета или всякакви други от заобикалящата среда. И след това се връщат, но с едно око ги наблюдават отдалече и когато мине човек, види някакви бебета, които са някъде сами, инстинктивно решава, че те трябва да бъдат взети от природата и ги взима, и ги гледа в дома си - огромна грешка, защото ние по този правим бебетата сирачета насила“, допълни Марина Георгиева.

Тя призова да не взимаме дивите животни бебета от природата, освен ако няма видимо нараняване и е необходима човешка намеса.

"Ще дам пример с бозайник, особено хищните бозайници, в никакъв случай не опитвайте да хващате - хапят, логично. Понякога животните изглеждат зашеметени или в несвяст - не се лъжете, те в момента, в който им премине шока, изведнъж от адреналина стават едни сериозни хищници или ако сте сложили птица до вас на седалката, която е зле и вие смятате, че не лети, в един момент тя може да започне да лети и да се блъска в стъклата на колата, ако сте тръгнали да я карате", подчерта Марина Георгиева.

Освен че се грижат за лечението и отглеждането на осиротели или пострадали диви животни, както и освобождаването им обратно в природата, в момента от фондация „Дивите животни“ работят активно върху създаването на спасителен център край София, в който ще се приемат, лекуват и отглеждат диви животни от всякакъв вид, независимо от статута им на защитени или не.

Този център е безкрайно необходим, защото ще създаде условия за адаптация на животните в естествена среда. Т.е. ако вие имате птица, която е била със счупено крило, а след това е излекувана - тя трябва да може да се разлита и трябва да се направят големи ограждения, в които тази птица да може да рехабилитира сама. Тоест ние имаме нужда от големи ограждения, в които животните да усетят естествената среда преди да бъдат освободени“, разказа доброволката.

Интервюто на Зорница Близнашка с Марина Георгиева можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова финансова сделка за климата беше постигната в Баку след допълнителни извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като недостатъчна.  Сделката между..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05

СЗО настоя здравето да бъде основен елемент от климатичните политики

СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..

публикувано на 10.11.24 в 00:22