Информатика и софтуерни науки иска да учи Иван Духов в София тази есен. Успял е да намери баланса между ученето и работата, с която печели и пари. Особено тази година, след като трябвало да се готви за кандидат-студентските изпити в условията на Covid-19 и дистанционно обучение. Но още незавършил гимназията, 19- годишният младеж вече има опит от участия в олимпиади, състезания, разработване на игри.
"Още от малък ме влечеше сферата. Бях разработвал някакви мънички нещица в къщи. И като видях, че гимназията са обявили точно този профил - математика и информатика, реших, че ще кандидатствам с него. Баща ми е учител по информационни технологии. Той имаше някакви учебници, с които преподаваше в къщи. И аз един ден, нямаше много какво да правя и реших да ги поразлистя. Видях за какво стана въпрос, прецених, че ми е интересно и реших да го питам да ми пообясни някои нещица. Определено беше интересно, особено в часовете по информатика - госпожа Горанова, тя на изключително високо ниво ни подготвяше. Минахме висша математика, аналитична геометрия", каза за БНР Иван Духов.
Директорът на гимназията в Гоце Делчев Елка Божикова казва, че изборът бил труден, защото за наградата на името на генерал Андрей Боцев документи подали 15 ученици. По критерии, за които се дават точки, Иван Духов се класирал на първо място.
"Ние не знаехме кой ще кандидатства. Обявихме критериите и чак след това учениците имаха право да кандидатстват. Ние искаме това да бъдат ученици, които да са били класирани на международни математически конкурси и състезания, да са получили медали, грамоти награди на национални математически състезания. Ученици, които да са заемали престижните, в първите 10 на страната, места от национално състезание по информационни технологии. И критериите ни разписват всяко място, което е взел ученикът, колко точки му носи. Генерал Боцев е завършил нашата гимназия. Връзката на генерал Боцев с гимназията е дълголетна, тя не е епизодична. И за нас беше важно да има награда, с която да казваме на поколенията, да показваме личността, да ги запознаваме с личността на генерал Боцев и тя да бъде една от личностите, които да дават добър пример на младите хора", подчерта Елка Божикова.
Съпругата на генерал Андрей Боцев, д-р Валентина Ангелова, обясни, че целта на наградата на негово име е да остави послания, в които самият генерал е вярвал.
"И той е тръгнал от тези чинове, от тази врата, от тази гимназия. От един малък югозападен град, за да стигне до върха. Една мечта, едни истински цели и желание да се служи докрай. Това е човек, който изключително много уважава достойнството на всеки и по всякакъв начин се мъчеше да помогне с каквото може. Той винаги казва: „Аз първо съм се родил човек, и след това съм станал генерал.“
Д-р Валентина допълни, че генерал Боцев винаги се е съобразявал с чуждото мнение. "Той беше изключително горд, особено когато тръгнаха реформите в армията, за да може да стане нашата българска армия модерна, европейска армия."
"Изключително съм горда пък, че това мое начинание с наградата вече е факт. Решихме да бъде в областта на математиката и информационните технологии, защото математиката е любимата на Андрей. Но зрелостник, който постигне изключително високи успехи, в която и да е област, дали ще бъде в областта на химия, биология, история, ще бъда горда да получи плакет с дъбовите листа и с любимия цитат на Андрей: „Бъдете истински българи! Да, бъдете истински българи! България над всичко. Както казваше: „Знамена много, ама знаменосци…"
Първият носител на наградата на името на генерал Андрей Боцев - Иван Духов смята да изпълни призива, изписан на плакета.
"Решил съм да остана тук. Когато съм пътувал някъде за по-дълго време, винаги ме е влечало да се върна тук. Като цяло стандартът на живот, начинът на живот, близките хора, а и отделно в IT сферата стандартът, който се поддържа в нашата страна, е доста висок. В сравнение с европейско ниво, даже и в Щатите. Примерно, ако го измерваме в заплати, заплатата, която се взема тук, може да си позволиш много по-добър стандарт, отколкото със същата заплата или дори двойна заплата някъде в чужбина. Със сигурност всеки се чувства много добре, когато в един момент стане самостоятелен и не разчита изцяло на своите родители", подчерта Иван Духов.
Целия репортаж на Добромир Видев можете да чуете в звуковия файл.
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...