Решението да започнат да помагат било спонтанно. Бояна е от Плевен. Едно от посещенията при възрастната й баба съвпаднало с пика на пандемията, когато все още от София се излизаше с декларация. Тогава напазарували на бабата, а Милан предложил да помагат по този начин и на възрастни съседи в блока им в столичния квартал „Люлин“.
„Имаме няколко баби, които са ни много любими. Особено баба Милка, която е на 90 години, тя е нашата късметлийска баба. Направихме един скромен пазар за 5 човека и го разнесохме. Хората бяха много щастливи, приеха го радостно, с изненада, не очакваха“, разказва Бояна в предаването "Нощен хоризонт".
Споделили доброто в социалните мрежи и хвърлили ръкавицата и към други желаещи да се включат. „По време на пандемията не работехме, имахме свободно време и предложихме на всички – който иска, може да напазарува. Определихме среща на един голям хипермаркет на паркинга. Най-интересното е, че около 20-на човека дойдоха, наши приятели се отзоваха също“, спомня си Милан.
„Пристрастихме се към цялото това нещо, то много порасна“, дава си сметка Бояна Иванова.
Нуждаещи се има много. Сред тях има и млади семейства, останали без препитание заради пандемията. Бояна и Милан помогнали на семейство, в което родителите не се били хранили няколко дни, за да има какво да ядат децата им.
„Самотни майки, много дори самотни бащи, което за мен беше чудно в самото начало, възрастни хора с много ниски пенсийки“, описва профила на хората в нужда Бояна.
„Електроуреди, мебели, дрехи, обувки, инвалидни колички – всички тези неща са ни предоставени от хора, които вече не ги ползват и те са непотребни за тях. Благодарение на групата, когато направим публикация“, поясни още тя.
Двамата с Милан се натъкват на сърцераздирателни гледки, докато се отзовават да помагат. Случва им се да попаднат на дете, което скоро не е виждало плодове и се радва дори на обикновен банан, а с майка му спят на земята. „Нямаха маса за хранене, нямаха готварска печка, бяха взели от комшия пералня, която трябваше да му върнат. Беше много зле положението.“
След като публикували снимки и видеа, мнозина откликнали и дарили покъщнина – диван, столове, легла. „Обзаведохме го буквално целия апартамент. Детската стая им направихме. Махнахме тапетите. Направихме нещо като освежаващ ремонт. Сифонът им течеше – наводняваше комшиите. Благотворително един човек ни подари сифон, латекс намерихме благотворително…“
Много хора искат да правят добро, убеждават се Бояна и Милан Иванови. Досега са успели да помогнат на близо 300 домакинства.
Засега еуфорията побеждава умората. Харесва им този мисия. Имат два свободни дни за активни действия – в единия правят организацията и пазаруват храна, а в другия я разнасят.
„Това ни зарежда. Това ни дава цялото желание да го правим. Хората наистина са благодарни. Някои плачат от радост, други плачат от безсилие.“
Не крият, че ги разочарова и появата на хора, които откровено злоупотребят с добрината. Дават пример с жена, която пробва да получава помощ в няколко подобни групи и е превърнала това в начин на живот. Налага се да проверяват всеки случай, за по-далечните места - с помощта на местни доброволци, които се срещат с конкретния човек, заявил нужда от подпомагане.Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна. Двете са в България, за..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Вървим в процес на нормализация, системен консенсус. Идеята е системата да заработи . Това мнение изрази пред БНР политологът Атанас Радев, който..