Решението да започнат да помагат било спонтанно. Бояна е от Плевен. Едно от посещенията при възрастната й баба съвпаднало с пика на пандемията, когато все още от София се излизаше с декларация. Тогава напазарували на бабата, а Милан предложил да помагат по този начин и на възрастни съседи в блока им в столичния квартал „Люлин“.
„Имаме няколко баби, които са ни много любими. Особено баба Милка, която е на 90 години, тя е нашата късметлийска баба. Направихме един скромен пазар за 5 човека и го разнесохме. Хората бяха много щастливи, приеха го радостно, с изненада, не очакваха“, разказва Бояна в предаването "Нощен хоризонт".
Споделили доброто в социалните мрежи и хвърлили ръкавицата и към други желаещи да се включат. „По време на пандемията не работехме, имахме свободно време и предложихме на всички – който иска, може да напазарува. Определихме среща на един голям хипермаркет на паркинга. Най-интересното е, че около 20-на човека дойдоха, наши приятели се отзоваха също“, спомня си Милан.
„Пристрастихме се към цялото това нещо, то много порасна“, дава си сметка Бояна Иванова.
Нуждаещи се има много. Сред тях има и млади семейства, останали без препитание заради пандемията. Бояна и Милан помогнали на семейство, в което родителите не се били хранили няколко дни, за да има какво да ядат децата им.
„Самотни майки, много дори самотни бащи, което за мен беше чудно в самото начало, възрастни хора с много ниски пенсийки“, описва профила на хората в нужда Бояна.
„Електроуреди, мебели, дрехи, обувки, инвалидни колички – всички тези неща са ни предоставени от хора, които вече не ги ползват и те са непотребни за тях. Благодарение на групата, когато направим публикация“, поясни още тя.
Двамата с Милан се натъкват на сърцераздирателни гледки, докато се отзовават да помагат. Случва им се да попаднат на дете, което скоро не е виждало плодове и се радва дори на обикновен банан, а с майка му спят на земята. „Нямаха маса за хранене, нямаха готварска печка, бяха взели от комшия пералня, която трябваше да му върнат. Беше много зле положението.“
След като публикували снимки и видеа, мнозина откликнали и дарили покъщнина – диван, столове, легла. „Обзаведохме го буквално целия апартамент. Детската стая им направихме. Махнахме тапетите. Направихме нещо като освежаващ ремонт. Сифонът им течеше – наводняваше комшиите. Благотворително един човек ни подари сифон, латекс намерихме благотворително…“
Много хора искат да правят добро, убеждават се Бояна и Милан Иванови. Досега са успели да помогнат на близо 300 домакинства.
Засега еуфорията побеждава умората. Харесва им този мисия. Имат два свободни дни за активни действия – в единия правят организацията и пазаруват храна, а в другия я разнасят.
„Това ни зарежда. Това ни дава цялото желание да го правим. Хората наистина са благодарни. Някои плачат от радост, други плачат от безсилие.“
Не крият, че ги разочарова и появата на хора, които откровено злоупотребят с добрината. Дават пример с жена, която пробва да получава помощ в няколко подобни групи и е превърнала това в начин на живот. Налага се да проверяват всеки случай, за по-далечните места - с помощта на местни доброволци, които се срещат с конкретния човек, заявил нужда от подпомагане.В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...