Рабишката пещера или Магурата - както е по-известна, е една от най-посещаваните туристически дестинации. Близо е до Белоградчик, а изходът ѝ гледа право към Рабишкото езеро. Пътят до там е като навсякъде в Северна България - на места има и добър асфалт.
На входа на Магурата екскурзоводите предупреждават за температурата от 12 градуса в пещерата и оглеждат загрижено с какви обувки са пристигнали гостите им - няма как без здрави грайфери, тъй като влажността предполага подхлъзване по скалите.
Всяко влизане в пещера за туристите е като да надникнеш в сърцето на земята - без естествена светлина, а с толкова пространство! Получаваш изживяването срещу 10 лева за вход и 5 лева за беседа на български език.
В тази пещера преди 40-50 години е имало болнични легла. Там настанявали хора с белодробни проблеми. Как им е помагал въздухът в Магурата вече никой не може да обясни, но е факт, че са получавали облекчение.
С годините са се появили стотици издълбани от посетители инициали по стените ѝ. "Тези надписи, които виждате, са писани, когато пещерата не е била стопанисвана - от 1990 до 2000- та година", казва водачът в пещерата.
Общинската управа в Белоградчик твърди, че заради подобни драсканици са затворили най-интересната част - тази с праисторическите рисунки. Според местни хора обаче местните управници не искат да вложат и малко средства, за да защитят най-голямото си богатство, което привлича туристите от цял свят.
Репортажа на Ася Пенчева можете да чуете от звуковия файл.
Расте недоволството срещу разполагането на ветрогенератори в Осоговската планина по пътя на основния маршрут към връх Руен . Кюстендил e на крак срещу изграждането на ветроенергиен парк. За 14.00 ч. пред Общината е заявен протест. По това време общинските съветници ще гласуват за инвестиционното намерение на софийско дружество да изгради..
Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..
Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..
Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Какво те вдъхнови да започнеш да пишеш? "Още от много малка в главата ми винаги са се въртели шантави идеи. Въображението ми е страшно..
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
Периодът, в който ще има значителни локални валежи, достига почти до 25 май . Сравнително по-спокойно ще е времето след това , когато ще има високи..