Обединени за общи действия, 15 организации и артисти твърдят, че не са получили своите възнаграждения за участие в проекта.
Може би тепърва този списък ще се допълва и обогатява. Всички са вложили лични средства и са си изкарали проектите благодарение на кредити и заеми, разказа пред "Хоризонт" актрисата и режисьор Снежина Петрова, автор на знаковия спектакъл „Медея“ от афиша на Пловдив 2019.
„И сега просто си чакат последния транш от 20%, който се бави, оспорва, не се превежда и организациите са поставени в ситуация на фалит“, поясни Петрова.
Определяйки целия процес като „голямо изпитание за всички организации“, тя подчерта, че би било много жалко, ако се произвеждат „повече конфликти, отколкото културно съдържание“.
За повечето организации проблемът е свързан с последното плащане, което е ключово, подчерта Снежина Петрова. „И всъщност ние тук заседнахме в едни плитчини, повечето кораби на проектите, и не можем да се измъкнем вече цяла година. Сега забавянето е много голямо с изплащането. Някои организации са принудени да съкращават част от творческия си екип“, допълни тя.
Организацията на проекта „Медея“ е с 6 хиляди лева загуба. Тя идва от нереализиран докрай планиран приход от продажбата на билети. Вместо очакваните 3 хиляди билета са били продадени между 2 и 3 хиляди. „Така или иначе бяхме с 5 хиляди лева назад“, изтъкна Снежина Петрова.
„Излезе, че имаме печалба, която ние трябва да поделим с фондацията (Пловдив 2019 – бел. ред.), което е пълен абсурд, защото не само не сме на печалба, а сме с едни 5 хиляди лева назад и от нашия приход 6 хиляди трябва да дадем на фондацията. Разбирам, че това чисто счетоводно може да е така, защото е бюджетно предприятие, годините се заключват като приключат, сега вече и 2019-а е заключена. Ние излязохме от възможността да правим корекции в 2019 година.“
„Основният казус не е, че някой не иска на друг да отчете проекта и да преведе парите. Тези средства седят в бюджета на „2019“ и просто чакат проектите да бъдат отчетени. Предполагам никой не иска да ги пази. Реално погледнато, те си вървят по някаква бюджетна линия. Процедурата е доста тегава. Тя така е измислена административно. Не става дума за никакво артистично съдържание“, заяви Сариева.
Повече по казуса чуйте в звуковите файлове.Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..