Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едва 5% от недвижимото имущество е застраховано срещу природни бедствия

Едва 5% от недвижимото имущество на населението у нас е застраховано срещу природни бедствия. Според проучване на Асоциацията на българските застрахователи ниската застрахователна култура се дължи предимно на непознаването на възможностите на услугата, на липсата на доверие и представата за скъпа застраховка.

Редица митове витаят около застраховането на дома и имуществото, казват застрахователите и твърдят, че отказани имуществени застраховки няма. Не липсват изключения, в които колегите им отказват да поемат високия застрахователен риск, но случаите касаят по-скоро земеделска продукция в определени региони.

"По-скоро има специфики в определени региони, които наистина биха могли да доведат да някакви по-различни условия", каза адвокат Иван Гемков пред "Хоризонт".

При застраховането на дома покритието, което се предлага е мащабно и разнообразно, но застраховането е непопулярно, заради незнанието, недоверието и заблудите, свързани с цените, коментира председателят на Асоциацията на българските застрахователи Константин Велев:

"Мога да кажа, че на пазара всички продукти, които се предлагат от застрахователните компании, напълно биха покрили природните бедствия, на които ние в последните месеци сме свидетели, а и не само в последните месеци, но и в предходни години", допълни Велев

За да се покрият щетите на 100%, това което е важно е, че собственикът на съответното имущество, било то къща или апартамент, трябва да застрахова въпросното имущество на такава стойност, че тя да е достатъчна, ако настъпи щета, въпросните вреди да бъдат възмездени.

"Ако вие застраховате къща в едно село за 10 хиляди лева и стане един пожар и тази къща изгори до основи, както имаше такива случаи, застрахователят ще ви плати 10 хиляди лева", подчерта Константин Велев.

Освен застраховка на дома, щетите от бедствието може да покрие и държавата, но при определени условия, заяви адвокат Иван Генков:

"Не може в общия случай да се приеме, че нямаме сключена застраховка, да, настъпило е някакво бедствие, в следствие, на което ние сме претърпели някаква щета и от този момент можем да търсим отговорността от държавата, която да ни възстанови тази щета".

Целия репортаж на Наталия Ганчовска можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Международният младежки център в Перник

Перник ще кандидатства за европейска младежка столица през 2028 г.

Перник ще кандидатства за европейска младежка столица през 2028 година. Инициативата е на община Перник и младежите организации в града и бе подкрепена от местния общински съвет на проведената днес сесия. През последните пет години Перник се развива като добър пример на национално ниво по отношение на местната младежка политика. Общината е..

публикувано на 16.01.25 в 18:49

Израел отложи финалното одобрение за прекратяване на огъня в Ивицата Газа

Израелското правителство отложи финалното одобрение за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, като обвини "Хамас" в поставяне на нови условия. Вчера Катар и Съединените щати обявиха, че преговарящите в Доха са се споразумели за примирие, което да започне в неделя, но в часовете след това Израел продължи с ударите си в анклава. Давид Менцер,..

публикувано на 16.01.25 в 18:40

Великобритания и Украйна подписаха споразумение за "100-годишно партньорство"

Обединеното кралство ще достави нова мобилна система за противовъздушна отбрана на Украйна, заяви британският премиер Киър Стармър при подписването в Киев на 100-годишно споразумение за партньорство, за задълбочаване на връзките в областта на сигурността и укрепване на двустранните отношения. На съвместна пресконференция с Володимир Зеленски,..

публикувано на 16.01.25 в 18:00
проф. Миглена Темелкова

Проф. Миглена Темелкова: Всеки университет сам ще реши дали и с колко да вдигне студентските такси

Не ни трябват университети-мастодонти. Това заяви пред БНР проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите на висшите училища. Денков защити идеята за сливане на университети "Университетите трябва да отговарят на измененията на средата, на пазара на труда и да създават адекватни кадри, а за целта трябва да бъдат гъвкави...

публикувано на 16.01.25 в 17:54

Монтираха устройства за освежаване на въздуха в поликлиника в Кюстендил

Монтирани са два подови рекуперативни термоблока в детския отсек на общинската поликлиника в Кюстендил, където се намират кабинетите на педиатрите и ежедневно там има струпване на хора, придружаващи малките пациенти, каза кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Така се създават по-комфортни условия за изчакващите лекарски преглед деца и родителите..

публикувано на 16.01.25 в 17:46
Иван Анчев

Иван Анчев: Среща Тръмп - Путин ще налее вода във воденицата на Кремъл

Тепърва ще наблюдаваме доста странни действия и от Доналд Тръмп, и от Илон Мъск, защото това е характерно за бизнес начина им на водене на преговори . Това каза пред БНР дипломатът Иван Анчев, съпредседател на Атлантическия съвет на България, като допусна да разиграват психологическата роля на доброто и лошото ченге , но "кой ще доброто и кой -..

публикувано на 16.01.25 в 17:38
Стефан Тихолов

Председателят на Общинския съвет в Ловеч подаде оставка

Председателят на Общинския съвет в Ловеч Стефан Тихолов от партия "Има такъв народ" подаде оставка. Тихолов поясни, че дълго време е  обмислял  оставката си, но е  изчаквал съставянето на редовно правителство: "Смятам, че след тази национална коалиция е редно Ловеч да получи шанс за нови преговори за председателското място между общинските..

публикувано на 16.01.25 в 17:30