Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как оцеляват фирмите за превоз на стоки

Снимка: БГНЕС

Повече от два месеца проблемът с туристическия трафик към Гърция е в центъра на медийното внимание. За първи път от години насам леките автомобили на граничния пункт „Кулата“ са в пъти повече от тежкотоварните камиони. Означава ли това, че транспортният бизнес понася тежко ударите на пандемията и само коронавирусът ли кара превозвачи да се откажат от външните пазари?

За хората, които от години работят на най-натоварената ни граница с Гърция, е видно и с просто око, че трафикът на камиони и превозът на стоки към и от България е намалял. Обобщена статистика по месеци от началото на пандемията  няма, но на сайта на Агенция "Митници" има ежедневна такава за преминалите през пункта камиони.

Какво показват цифрите?  През февруари, когато коронавирусът нападна Европа, средно на ден през ГКПП "Кулата" са преминавали 1242 тежкотоварни камиони. В първите десет дни на март броят леко се завишава - 1556 на ден. Кризата се стоварва върху тежкотоварния транспорт много отчетливо през април -  едва 1001 камиона са преминавали дневно към и от Гърция, като има и дни, в които броят им спада под 800.

Едва през юни се усеща леко раздвижване в международния транспорт на стоки - тогава средно на ден и в двете посоки са преминавали 1930 камиона. Юли и август също бележат лек ръст с около 100 камиона повече дневно.

Това обаче са месеците на интензивен внос на плодове и зеленчуци от Гърция. За промишлените стоки нещата не стоят така.

Колко пострада един от най-развитите в българската икономика сектори?  

"Определен спад има във фирмите, защото се получаваше много чакане. Даже имам колеги, които спряха да работят извън България. Преориентираха се към вътрешния транспорт. Фирмите, които работят с хранителни продукти, каквито и да са те, работят и продължават, но фирмите, които превозваха индустриални стоки, се получи огромен спад", коментира за "Хоризонт" Веселин Дангов, собственик на малка транспортна фирма, който сам шофира един от седемте си тежкотоварни камиона.

Тези, които имат задължения към банките и на кредитори, няма да могат да оцелеят, ако не работят в хранителния бранш, смята Дангов. "По-бързо хората заминават към фалит, отколкото към спасение".

Целия репортаж на Кети Тренчева можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Разнобой в Европа за изпращане на войски в Украйна

“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“.  На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна.  Полша..

публикувано на 18.02.25 в 03:54
Христо Христов

Подготвят концесия за минералната вода в боляровско село

Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..

публикувано на 18.02.25 в 03:27

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса в Лондон срещу българите, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 18 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати.   На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10