Днес православната църква празнува Успението на Св. Богородица, наричан още Голяма Богородица. Празникът е сред най-почитаните, защото Божията майка се смята за най-голямата застъпница за хората пред Бога.
Имен ден имат над 198 хил. българи.
Празникът е прослава на чудния начин, по който Божията майка завършва земния си живот. Врачанският митрополит Григорий казва:
"Блажено заспива, за да бъде възкресена и взета с тяло на небесата. За да застане пред Божия престол и да продължи своята мисия като майка на целия човешки род. Да моли Господ Исус Христос за всички човеци, да помага на вярващи и невярващи, на праведници и на грешници. На всички тези, които я обичат, почитат и призовават закрилница пред Бога".
Именно за това Голяма Богородица е сред най-почитаните празници.
"Това е ден на надежда, защото за всичко можем да й се помолим – и за здраве, и за успехи, и за детерождение, и за запазване на децата, за защита от болести, от всякакви беди", казват вярващи.
Българският патриарх Неофит отбеляза днешния празник със Света Божествена литургия в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".
Православни християни от цялата страна се събраха в манастира "Свето Успение Богородично" в Арбанаси за храмовия му празник, за да се помолят за здраве и благоденствие на чудотворната икона на Плачещата Богородица.
И тази година традицията беше спазена и смятаната за чудотворна икона на Плачещата Богородица беше изнесена в двора на Арбанашкия манастир. Иконата е рисувана от атонски монах за Търново през 13-и век.
Стотици вярващи се поклониха пред иконата на Божията майка, за да измолят здраве. Стефка Георгиева от Добрич разказва за едно от чудесата, които е видяла в Богородичния манастир в Арбанаси:
"Гълъбчето кацна на едното петохлебие и така, както отците пееха, както толкова много хора се движеха и толкова много хора имаше, това гълъбче така отгоре си кълвеше семето. Гълъбът знаете, че е символ на вярата. Всеки идва тук с вяра. Всеки идва с пожелание за здраве, за благоденствие".
Голяма Богородица е празник и на Арбанаси. Тази година всички жени с името Мария безплатно посещават музейните обекти в архитектурния резерват.
Тази година заради пандемията не беше спазена традицията тържествената света литургия в светата обител да се оглави от негово светейшество българския патриарх Неофит, а се води от ловчанския митрополит Гавриил.
По традиция след службата беше организирано традиционното литийно шествие с чудотворната икона на света Богородица Троеручица.
Празникът се организира в чест на първото чудо, което според свещеното предание е изцеляването на дете.
По традиция с литийно шествие иконата на Света Богородица Троуеручица, която се пази в Троянският манастир още от края на 16 век, се пренесе до параклиса край Светата обител. Стотици поклонници от цялата страна се докоснаха до иконата и се помолиха за спасение пред Божията майка.
"И всички присъстващи се молят за Божията благодат и закрилата на Божията майка", казва игуменът на Троянския манастир епископ Сионий и пожела на поклонниците:
"Да почувстват със сърцата и душите си божията благодат и да почувстват силата на пречистата Богородица, която с трите си ръци ни милва и ни води по пътя на спасението. Пожелавам много здраве, много благодатни сили и духовна радост".
Стотици вярващи православни християни се стекоха за храмовия празник на църквата "Успение на Пресвета Богородица" в курорта Пампорово. Архиерейският наместник на Смолянската духовна околия архимандрит Висарион призова Божието благословение и Неговата велика милост да бъдат над храма и курорта, над цялата Родопа планина. Църквата в курорта се изпълни вярващи още рано сутринта в очакване на службата. Пристигнаха хора от цялата страна, за да запалят свещ и да се помолят на Божията майка:
"Голям празник е. Днес е Успение Богородично. Нека Света Богородица да ни помага, да ни закриля. На малките много здраве, късмет и на българския народ повече ум и спокойствие. Това не пречи, разбира се, да се борим за правата си, да бъдем по-добри и по-нормални хора".
Стотици кюстендилци влязоха днес в централния храм в града "Св. Богородица", за да запалят свещ за големия християнски празник Успение на пресвета Богородица. Тази година спазването на противоепидемичните мерки е неотменна част от отбелязването на празника.
На алеята, украсена с пана с лика на Божията майка, свещеникът Иларион ръсеше за здраве всеки влизащ в черквата: "Празникът, да, посещава се. Спазват се стриктно правилата за епидемичната обстановка".
Чакащите да купят свещи и икона бяха с маски. Спазват се противоепидемичните мерки. Реставраторът Иван Маджов:
"Има много хора и ми прави впечатление, че спазват дистанцията. Епидемията не ги спира. Днес е най-големият християнски празник".
Стотици варненци и гости на града присъстваха на тържествената архиерейска литургия в катедралния храм "Успение Богородично" във Варна по повод големия християнски празник и празника на града. По традиция пред храма беше издигнат флагът на Общината, след което литийно шествие с иконата на Божията майка премина през централните улици на града.
Празникът Успение Богородично е пряко свързан с поклонническия и религиозния туризъм и ние трябва да развиваме тази ниша, тъй като трябва да помним своята история. Това заяви вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова, след като присъства на празничната литургия в катедралния храм "Света Богородица" в Пловдив заедно със заместник-министъра на регионалното развитие Николай Нанков. Те коментираха актуалната политическа ситуация.
В Ямболско отбелязват 149 години от бунта в село Бояджик. И тази година пред паметника „Априлец“ в покрайнините на селото ще се състои възпоменателна церемония. Едно от най- кръвопролитните събития по време на априлското въстание е клането в село Бояджик. На 17 май 1876 година са избити близо двеста души, припомня историкът Христина..
21-годишният украински гражданин Роман Лавринович бе обвинен за пожари в два имота и кола, свързани с британския премиер Киър Стармър, съобщи лондонската полиция. Роман Лавринович е обвинен в три палежа с намерение да застраши живот. Той бе арестуван в квартал Сиднъм, югоизточен Лондон, в ранните часове на вторник и ще трябва да се яви в Уестминстърския..
Правят нов водоизточник, за да решат проблема с питейната вода на три села в община Бойчиновци. От 8 година жителите на Кобиляк, Громшин и Бели брег пият от водоноски, заради завишено съдържание на арсен във водата от централното водоснабдяване. През юни 2017 година Регионалната здравна инспекция в Монтана установи завишено съдържание на..
Управителката на медицинския център в Асеновград, в който са издавани документи за изследвания, без те да са извършвани, може да напусне ареста срещу парична гаранция от 2000 лева, реши Пловдивския районен съд. Д-р Златка Димчева беше обвинена в източване на НЗОК, а заедно с нея бяха арестувани още 6-тима общопрактикуващи лекари, издавали..
Преки преговори между Киев и Москва за прекратяване на руската война срещу Украйна се очаква да започнат в Истанбул тази вечер или утре, но те няма да бъдат водени от президентите Володимир Зеленски и Владимир Путин. Путин изпрати в Истанбул екип от кремълски съветници, начело с Володимир Медински, заместник-министри на външните работи и на..
Времето за провеждане на допитване за въвеждане на еврото отмина, сега трябва да работим, за да не се допусне спекулативно покачване на цените. Това заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров: "Днес темата е съвсем различна. Всъщност големият въпрос днес не е с каква валута ще се разплащаме. Големият въпрос е как ще живеят..
До една седмица генералните директори на Българското национално радио и на Българската национална телевизия Милен Митев и Емил Кошлуков трябва да изготвят анализ на възможностите за предприемане на спешни мерки за оптимизация и стабилизиране на финансовото състояние на двете обществени медии. На днешния протест на работещи от националните радио и..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме..
15 май е празникът на Плевен. Изборът на датата е свързан с Пролетния плевенски панаир, който според историците през 30-те години на 20-ти век е..