Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се опитомява огън?

Divinitas е латинската дума за „божественост” и „съвършенство” и за майсторите на огнените изкуства от едноименния клуб у нас пламъците наистина са такива. Неговият ръководител Лилия Йотова разказа, че историята му започва през 2005 г. и той е първият за огнено изкуство в България. А тя се запалва по пламъците от... интернет:

„Представата на хората за огъня е различна, но със сигурност е нещо, което ни е дадено от Бога. Бях гледала на живо изпълнения, но истински ме докосна един артист от видео в интернет, който въртеше огън. Комбинацията между движенията му и музиката, върху която танцуваше, бяха много магнетични и красиви. Тогава разбрах, че това е същността, към която човек трябва да се стреми.”

„Продължавам да откривам нови неща в сферата на огнените изкуства. Но също така съм се съсредоточила върху това и аз да предам по някакъв начин „искрата”. Пускам свое съдържание в интернет. И както аз се запалих, сега други хора ми пишат, че съм ги вдъхновила, което ме прави много щастлива.”

За сблъсъка „родители-огнено изкуство”

„Аз съм отговорна от малка и когато казах на родителите ми, че това е нещо, което ми харесва и ми е интересно, те напълно ме подкрепиха. Имаха ми доверие, че няма да направя нещо неразумно, че ще преценя дали това е по силите и възможностите ми. И сега при нас идват отговорни млади тийнейджъри, на които много им харесва въртенето на огън с учител. Понякога на нашите курсове идват и родителите на тийнейджърите, което е страхотно. Няма лимити в огненото изкуство. Най-младият човек, който сме обучавали, беше момиче на 14 г., а най-възрастният – жена почти на 70 г. Годините нямат значение. Важна е координацията, а тя се изгражда.

Да гледаш на огъня като на амалгама между спорт и изкуство и начин за сплотяване на хората

„Огънят наистина е нещо, което сплотява. Но от голямо значение е и характерът на отделните хора. А нашият екип е чудесна комбинация от прекрасни хора, които създават „пламък” помежду си.”

„Дивинитас” изнасят шоу програми по наистина разнообразни поводи – от сватби до коледни спектакли и танци с огън за социални каузи. Творческият оттенък в техническата работа и подготовката в хореографско и постановъчно отношение носи най-голяма наслада, споделя Лилия Йотова:

„Приложимостта на различните методи е на първо място. И след това – как да въздействаме на публиката възможно най-добре. Например когато става въпрос за сватба, е необходима романтика, за да разчувстваме присъстващите. Подборът и съставянето на програмата е труден и дълъг процес. За да види публиката едно шоу, трябва да мине минимум година от самото начало на изграждането му, което е на много етапи, защото всеки един уред се върти с различна скорост и има различен ритъм заради различната им форма. Съответно музиката е строго определена за всеки уред. Също се преценява и какво искаме да покажем и каква емоция искаме да създадем в дадената секунда и минута от шоуто. Работа има и по костюмите. След като всичко е готово, нещата се тестват с огън, за да може да се подберат моментите, които са най-подходящи. Затова отнема толкова много време, но пък когато се случи, магията я има. Симбиозата между ритъма на музиката и движенията засилва усещанията у публиката.”

Хората боравят с огън по различни начини отдавна

„Огънят е залегнал в културата на много народи, включително и на нашия. И българите имаме традиции, и то много сериозни. Кога и как се е появило въртенето на огъня не знаем със сигурност, но се счита, че за пръв път в Хавай въртят уреди с огън. Там, в традиционните им танци присъства огнена пръчка, която те въртят много бързо. Друг уред – пой, пък произлиза от Нова Зеландия, също от национален танц, но се държи в ръце и не гори.”

За да не се опариш, трябва да уважаваш огъня и да тренираш до съвършенство, казва още Лилия Йотова от „Дивинитас”.

Огънят калява нервитеПрави ни по-спокойни и по-концентрирани, защото е нужна вяра в себе си, да не се колебаеш в това, което можеш. Паниката, от друга страна, прибързаността, напрежението, това са неща, които могат да доведат до инцидент. Огненото изкуство със сигурност не е най-популярното нещо, с което да се занимава човек в България, но мога да гарантирам за хората, които познавам, че са страхотни професионалисти. Нашите ангажименти са най-вече в Европа, в Близкия изток и в Азия. Най-далечната дестинация, в която сме имали шоу, е Тайван. Това е един прекрасен остров, който аз наричам „азиатската България”, защото ми напомня за нашата родина – сравнително малка държава е и хората са приятелски настроени. Снимали сме събития и в Хонконг и Макао. Но най-обичаме да сме си тук, у дома и да гостуваме на младоженци.

А именно по сватби Лилия Йотова най-често изписва с огън любимата си фраза – „Обичам те”.


Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09