Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бактерии в птиците и рибите им помагат при миграцията

Снимка: БГНЕС

В средата на август не мислим за есента, но птиците вече се готвят за път.

Къде и какъв е сензорът, който води от хилядолетия птиците, рибите и други мигриращи твари по едни и същи пътища - това дълго бе въпрос, който вълнуваше учените  биолози от цял свят. Необичаен отговор намери международен екип, в който влизат д-р Йони Уортмън и Ювал Вербер от Катедрата по биология в Академичния колеж "Тел Хай" в Израел, д-р Робърт Ритек от университета във Флорида и д-р Евиатър Натан от Оксфорд. Според тях не е необходимо да се търси специален орган или част от него в мигриращите птици, риби, земноводни или бозайници, а бактерии и вируси, които живеят в тях. В последно време точно тези микроорганизми предизвикват ужас у човека, който търси ваксина, за да се избави от тях, но според д-р Йони Уортмън не бива бактериите и вирусите да се демонизират, защото могат да бъдат и много полезни.

"Животните усещат и използват магнитното поле на Земята, но не със собственото си тяло, а през поведението на бактериите и вирусите от определени групи, които живеят в тях. Те усещат магнитното поле и помагат на мигрантите да се ориентират в пространството. Тези микроорганизми винаги са живели в мигриращите животни, но досега не са били "осветени с правилното фенерче". За първи път доказахме, че "компасът" в рибите, птиците, костенурките или елените са магнитотактични бактерии. Доказахме, че има голямо разнообразие от такива бактерии, но не намерихме нито един вид от тях в организмите на животните, които не мигрират", потвърди д-р Йони Уортмън.

Според учения бактериите се характеризират с това, че точно като желязната игла на компаса се насочват към полюса. Но това, което ги направлява, е вътре в тях и никакви лабораторно създадени полета не могат да ги накарат да сбъркат посоката. Те направляват мигриращите твари да плуват, да прелитат или да бягат по земното магнитно поле.

"Те сочат на животните посоката, докато се движат в морето, въздуха или на сушата. В рамките на експеримента открихме, че определени видове магнитотактични бактерии обитават точно определени животни. Често тези микроорганизми са сходни, като например при китовете и при тюлените. В един и същи животински вид може да има няколко вида. Магнитотактичните бактерии и вируси, открити в бозайници като китове и прилепи, си приличат, докато при пингвините и морските костенурки ориентиращите ги микроорганизми са много по-различни. Интересното е, че открихме и доказателство за еволюционната връзка между птиците и влечугите именно по наличието и еволюцията на тези магнитотактични организми".

Броят на описаните от учените видове организми, които служат за ориентири в пространството, се увеличава от година на година. Успели са да създадат апаратура, с която по-лесно да ги разпознават.

"Недалеч от нашият научен център в Израел се намира и огромният резерват Ахула, където зимуват около 5 милиона птици всяка година. На брега на Херцелия - недалеч от Тел Авив, е мястото, където морски костенурки идват да снасят яйцата си. Колегите от Америка изследваха в Аляска пътя на мигриращите риби и на елените. Особено интересна беше експедицията на британските колеги в Антарктида, където успяха да вземат проби от пингвините. Благодарности и на българските полярници, които им оказаха съдействие. Доскоро само предполагахме, че съществува връзка между магнитната ориентация в пространството на мигриращите животни с вируси и бактерии, които живеят в тях. Сега вече можем да кажем - това е научен факт", подчерта д-р Йони Уортмън.

Репортажа на Искра Декало можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50

Борбата със замърсяването с пластмаса е фокусът на Световния ден на околната среда

Намиране на решение на замърсяването с пластмаса – това е призивът на днешния Световен ден на околната среда .  Кампанията тази година иска да окуражи както всеки отделен човек, така и организации, правителства и различни видове индустрии да възприемат устойчиви практики за системна промяна за по-здравословно бъдеще. Генералният секретар..

публикувано на 05.06.25 в 01:00