Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Венцислав Стайков напусна работа и се отдаде на хобито си

Венцислав Стайков
Снимка: Фейсбук/Венцислав Стайков

Да напуснеш работа, за да се отдадеш на любимото си хоби - така изглежда в последните месеци животът на Венцислав Стайков от Кърджали. За някои той е особняк, за други - ексцентрик, а за приятелите  - просто човек, с когото да споделят красотата и богатата история на Източните Родопи. Самият той казва, че три живота не стигат да се види всичко в планината. Затова всяка свободна минута Венцислав прекарва на открито, а за да сподели впечатленията, винаги взема със себе си приятели от цялата страна.

Венцислав Стайков не е историк, нито археолог. Чете специализирана литература, интересува се от миналото на Родопите и предпочита да черпи информация от първа ръка - от местните хора, които го зареждат със сладки разкази, предавани през поколенията. Така открил историята на Счупената планина край Джебел - няма го един от върховете, сякаш великан е отхапал огромно парче. Според местните жители това е станало в края на 19 век след продължителен порой.

"Подводните води, които са били отдолу, под планината, са прокопали пръстта и понеже слоевете пръст и камък са различни структури, там, където пръстта е по-податлива, тя е пропаднала и е свлякла цялото парче планина. Така се е случило това пропадане, което на места е между 400-600 метра", каза Венцислав Стайков.

Когато за първи път посетил района, Венцислав попаднал на подземни кухини. Те били издълбани в скалата и добре бетонирани. В тях е имало големи помещения и коридори и там са били складирани взривни вещества.

Венцислав Стайков се определя като любител и откривател на чудесата в Източните Родопи. А те по думите му са стотици и един човешки живот не стига, за да се обиколи всичко. Верен на изследователското в себе си, той ни развежда в района, където все още има тайни дори за просветените.

"Аз се прекланям пред светилищата като Харман кая, което се намира до село Биволяне и е близо по пътя за Татул. Много малко се приказва за светилището Ковил близо до Крумовград - това е едно необятно светилище, което е много голямо, то е цял светилищен комплекс и на мен ми се струва, че е едно от най-големите в България въобще като площ. Но за мен най-голямото и най-интересното светилище е светилището на Ночево или Ночевския светилищен комплекс, което ние го нарекохме "Долината на сътворението", допълни Венцислав Стайков.

Венцислав Стайков     Снимка: Фейсбук/Венцислав Стайков

Венцислав Стайков е открил вътрешния синхрон в това да бъде близо до природата и да научава любопитни неща. Хобито му да обикаля Родопите е толкова силно, че преди няколко месеца напуска работа и се отдава на своята страст.

"Не мога да си представя, че ако не отида някъде събота и неделя, ще го преживея нормално", казва той.

Сега Венцислав Стайков се зарежда с положителна енергия сред чудните феномени на Източните Родопи. Прави го в компанията на приятели, за които той е просто човек, избрал своето хоби пред работата на бюро.

Целия репортаж на Валя Апостолова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13