Част от уникалната археология на стадиона на Филипопол ще може да се види скоро в подземието на бившия „НарМаг" на главната улица на Пловдив - така звучеше обещаното през 2015 година от общинската администрация. Имаше подписан меморандум за сътрудничество със собствениците на сградата, вложили усилия и средства, за да бъде представена тази безценна част от културно-историческото наследство на града. Проблемите в договарянето обаче се оказаха неразрешими. Днес, по-малко от година след като Пловдив беше и Европейска столица на културата, общинската администрация възстановява диалога.
"Това е едно прекрасно експонирано пространство. В интерес на истината, собствениците, когато са реновирали, когато са ремонтирали сградата, са инвестирали доста средства - близо 2 милиона и половина по наши данни, при това реставриране на цялата археология, която е там, която представлява по същество централната трибуна на римския стадион. Към момента това пространство е затворено за туристи и гражданите и гостите на града нямат възможността да се възползват от него. И ние като администрация също така нямаме възможност да го ползваме пространството и да го рекламираме", посочи Пламен Панов, заместник-кмет на Пловдив.
Пловдив е град, в който античният център съвпада с новия. Това е и богатство, но със сигурност е проблем за всеки, който предприема каквато и да е реконструкция, защото работата и отговорностите нарастват. Щастие е, че собствениците на сградата - австрийските инвеститори и предприемачи Карл Полцхофер и инж. Рудолф Лайтнер имаха това разбиране за културно-историческата значимост на обекта, заяви още при представянето му главният проектант архитект Cтeфaн Cтeфaнoв.
"Историята на сградата е много интересна. Тя се състои от две тела, които са правени в различен период от време и впоследствие ги интегрираме в една обща сграда. Ние предполагахме, че ще има някаква археология, но не знаехме нивото на артефакти, които ще открием", подчерта Стефанов.
Показали сме в реконструираната сграда една много малка брънка от конструкцията на римския стадион, защото такива са и възможностите, поясни архитект Радка Стефанова, работила по спeциaлния пpoeĸт зa ĸoнcepвaция, pecтaвpaция и eĸcпoниpaнe нa apxeoлoгиятa в двeтe cyтepeнни нивa нa търговски център.
Има aвтeнтични eлeмeнти oт цeнтpaлeн ceĸтop нa изтoчнaтa чacт нa aнтичния cтaдиoн: гoлям бpoй ceдaлĸи, шecт cтъпaлa, мacивни пpoфилиpaни мpaмopни блoĸoвe, oфopмящи лицeтo ĸъм пиcтaтa, нoceщa ĸoнcтpyĸция, тyxлeн пoд. Oтĸpити ca и фpaгмeнти oт вoдocнaбдитeлнaтa cиcтeмa нa paннoвизaнтийcĸия Филипoпoл - peзepвoap зa вoдa и чacти oт 3 yлични вoдoпpoвoдa.
"Конструкцията на седалките, която е от каменните блокове, е изключително интересна, те са номерирани. Римското строителство е първото сглобяемо строителство в света - там си поръчваш дорийска колона с такъв размер, с такива диаметри и те ти доставят тази колона, искаш йонийска колона, доставят ти йонийска колона. С подобно сглобяемо строителство е била и конструкцията на нашия римски стадион", разказа Радка Стефанова.
Връщането на разказа в онзи период, когато археолози и проектанти започват работа, е важно и поради факта, че са изминали вече толкова години, откакто сградата е реновирана, а хилядите туристи, посетили града, така и не са имали възможността да разгледат мястото.
Целия репортаж на Кремена Данева можете да чуете в звуковия файл.14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...