Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Асенов: Президентската битка в САЩ ще бъде много силна

Асен Асенов
Снимка: Борислава Борисова, БНР

Към този момент социологическите проучвания показват, че Доналд Тръмп печели по точки пред Джо Байдън в икономиката, а Байдън печели в областта на борбата с вируса, здравеопазването, единството на нацията. Това обясни в предаването "Преди всички" Асен Асенов, доктор по икономика, преподавател в Американския университет във Вашингтон. Той очерта основните опорни точки на дебатите до президентските избори в САЩ през есента. 

„Пандемията, вирусът, безработните, които остави тази пандемия – над 50 милиона американци са получавали помощи за безработица тази година. Всеки четвърти бизнес е затворен. Америка ще посрещне новата учебна година – повечето училища ще бъдат затворени, повечето колежи ще бъдат затворени. Това е тъжната картина и няма как вирусът да не бъде поставен в основата на публичния дебат в следващите два месеца".

Битката ще бъде много силна, прогнозира Асенов. „В политическия театър, който организираха демократите, се включиха и деца, и пенсионери, и бели, и цветнокожи, и безработни, и милиардери, и учители, и ученици.“

Към този момент има пълна консолидация на силите на демократите, независимите им избиратели клонят към Байдън, но идната седмица част от тях може да се разколебаят, когато започнат да гледат политическия театър на републиканците, посочи Асен Асенов.

Съдбата на изборите се решава в някаква степен от 4 или 5 щата – Мичиган, Пенсилвания, Уисконсин, Флорида, Северна Каролина, уточни преподавателят. Ключова подробност на предстоящия вот Асенов вижда в независимите кандидати на фона на твърдите гласове за двата лагера.

Как ще отговорят републиканците на критиките? Първият им аргумент ще бъде икономиката, вторият - ред в държавата и сигурност заради обострените междурасови отношения през последната година и третият пункт е „Америка на първо място“, изтъкна Асен Асенов.

Много от обещанията не са изпълнени. Той (Тръмп – бел. ред.) обеща да оправи американската инфраструктура – пътища, мостове, летища. Нищо не се случи от това. Обеща да върне хиляди работни места – Америка загуби много работни места. Той обеща да се справи с Китай, но към този момент няма ясни данни, че търговската война с Китай е спечелена, че икономическата конкуренция с Китай е спечелена".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08