Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фермерът Вихрен Димитров: За Брюксел е важно да няма голямо свиневъдство в България и Румъния

Сираче ли е за държавата родното свиневъдство

Янко Иванов: Черногледо е да се говори, че държавата не прави нищо за бранша

Снимка: БГНЕС

37 хиляди принудително унищожени заради чумата животни и връщане на бизнеса към абсолютното му начало - това е равносметката на изминалата година за собственика на една от големите свинеферми в Северна България - тази в Голямо Враново.

Властта направи всичко възможно да ни пречи, твърди Вихрен Димитров, според когото новият закон за ветеринарно-медицинската дейност и наредбата за обезщетения към него не осигуряват на фермерите защита при евентуални заболявания по животните.

„Сега не искат да плащат нищо, според мен искат просто да не работи този бранш в тоя вид, в който е работил преди. За държавата този бранш е като някакво сираче“, заяви Димитров в предаването "Преди всички".

Вихрен Димитров направи сравнение с помощите, които се отпускат на засегнатите от птичи грип ферми и го определи като "двоен стандарт“.

На птицевъдите се плаща авансово, те винаги са взимали наведнъж всички пари, а тази година ние сме взели кръгла нула, поясни свиневъдът, според когото „явно тяхното лоби е по-силно“.

Те слушат Брюксел, за него е важно да няма голямо свиневъдство в България и Румъния, защото им е по-лесно да нямат конкуренция“, коментира Вихрен Димитров относно политиката на Министерството на земеделието. В Европа има свръхпроизводство на свине, допълни той.

Само за миналата година има 120 хиляди тона, внесени, свинско месо. Това, като го обърнете в прасета, които можем да произведем тук, са милион и половина прасета.“

Към това Вихрен Димитров добави като ефект стойността на фуражното зърно и ползата откъм работни места. „Вие си направете сметката държавата изобщо мисли ли, не мисли ли, има ли изобщо някаква визия за развитие на този бранш.“

Янко Иванов  Снимка: БГНЕС

Заместник-министърът на земеделието с ресор земеделие Янко Иванов не е съгласен с критиките и нарече неверни някои от тезите на Вихрен Димитров, като подчерта, че неговото мнение не е представително за бранша.

Само за периода от 2018-а, откакто започна тази сага с африканската чума, досега сме дали в сферата на свиневъдството около 170 милиона лева“, изтъкна Иванов пред „Хоризонт“.

Ако в инвестиционно отношение сме успели да достигнем някои европейски стандарти в свиневъдството, то в манталитета все още не можем да го постигнем, отбеляза заместник-министърът. „Те не могат да разберат, че мерките за биосигурност трябва да се вградят в целия производствен процес.“

От въвеждането на новите мерки, колкото и да са непопулярни, нямаме случаи на заразени свине в индустриалните ферми, подчерта Янко Иванов. Има възможност за инвестиционна подкрепа, за да се повишат мерките за биосигурност, декларира той. „Тоест ние от една страна казваме – трябва да направите това, а от друга страна им казваме – ето ви пари.“

В момента има възможност фермерите да ползват и подкрепа за закупуване на нови животни, напомни Иванов.

Запитан за 2020 година какви са предвидените финанси за свиневъдството по различни мерки за подпомагане, Янко Иванов бе категоричен, че „парите са много, милиони левове“.

Несправедливо и черногледо е да се говори, че държавата нищо не прави, обобщи заместник-министърът на земеделието.

Двете гледни точки чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44