Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Много повече туристи трябва да имат достъп до Седемте рилски езера

Снимка: bg.wikipedia.org

„За обикновените туристи у нас достъп до красиви езера има само до рилските чрез лифт и ако няма лифт,  ние лишаваме хората от такава възможност, затова не приемам критиките, че лифтът вреди на околната среда там“, това каза в предаването „Преди всички“ Боян Рашев, експерт в управлението на околната среда. Коментарът му е по повод информациите, че броят на желаещите да посетят езерата нараства, а започналите процеси на ерозия замърсяват рилските езера.

По думите на Рашев посещението на рилските езера с джипове трябва да се забрани, но иначе до езерата трябва да имат възможност да ходят дори много повече туристи от сега.

„В двата национални парка – Рила и Пирин, 99 на сто от територията всъщност е недостъпна за обикновените туристи, тоест тя е абсолютно запазена. Ако се наложат смислени правила не е задължително да се случва това, което става в момента, с достъпа до рилските езера.“

Снимка: Кирил Фалин

В много държави се въвежда платен достъп до природните забележителности, има изградени тоалетни, изградени пътеки, определени са местата за хранене и най-важното, че ако нещо от това се наруши, има солени глоби, коментира още Боян Рашев.

По думите му тези мерки трябва се изградят от дирекцията на парка. "Платеният достъп е много важен за мен, защото човек трябва да осъзнава, че получава услуга, която не му се полага безплатно.“

Фактът, че много хора искат да видят тези места означава, че българинът се променя и иска да прави смислени неща. И това, че хората искат да отидат, е по-скоро добро, отколкото лошо, смята още Рашев.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50

Борбата със замърсяването с пластмаса е фокусът на Световния ден на околната среда

Намиране на решение на замърсяването с пластмаса – това е призивът на днешния Световен ден на околната среда .  Кампанията тази година иска да окуражи както всеки отделен човек, така и организации, правителства и различни видове индустрии да възприемат устойчиви практики за системна промяна за по-здравословно бъдеще. Генералният секретар..

публикувано на 05.06.25 в 01:00