Заради извънредната епидемична обстановка у нас се забави поставянето на множество ваксини, включително и на тези за морбили. От Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) отчетоха спад на имунизациите за последната половин година.
С 30 на сто е спадът в поставянето на имунизациите за морбили.
„Изостават всички ваксинации, но 30% при ваксините за морбили е изключително много. Особено притеснително е и изоставането при поставянето на комбинираната ваксина, в която присъства и компонентът за морбили, защото това е най-заразното заболяване. Тепърва децата ще имат по-тесни контакти“, поясни д-р Велев. Той е категоричен, че личните лекари, подпомогнати от РЗИ, трябва да издирят неваксинираните деца.
"30 на сто спад във ваксинацията за морбили е твърде притеснително и няма да се успее да се навакса до началото на учебната година, но трябва да се направи всичко възможно това да стане преди началото на зимния сезон", смята д-р Валери Велев.
Едва 65% от децата до 13-месечна възраст са били имунизирани за морбили и те също са особено рискови, сочи още изследването на НЦОЗА.
„Комбинация между коронавирус и морбили изглежда ужасно. Морбили е тежка инфекция, от която се умира и която срива имунитета, и при един такъв сринат имунитет комбинацията с коронавируса може да бъде фатална. Основната цел на здравните власти е да преодолеят ваксиналната дупка", коментира специалистът.Във връзка с началото на учебната година д-р Велев отбеляза, че децата трябва да ходят на училище присъствено.
„Нищо драматично няма да се случи, това, което много пъти съм казвал - децата не са рискова група, това е ясно за всички, те са под 4 на сто от доказано заболелите от коронавируса в световен мащаб".
Доколко деца с хронични заболявания трябва да ходят на училище е друг въпрос, защото средата е рискова, допълни Велев. По думите му тук държавата разумно е решила темата да се обсъди от педиатричния борд, който да издаде препоръки.
Според д-р Велев безпричинната изолация на децата ще донесе много неприятности.
„Европейското дружество за контрол и превенция на заболяванията посочи,че децата ще пострадат изключително – и здравословно, и емоционално, и социално, ако бъдат ограничени нормалните им контакти и не ходят на училище.“
„Има вече достатъчно научни данни, че децата не заразяват повече от възрастните носители на вируса, дори има данни, че децата имат по-малко излъчване на вируса чрез дихателните си пътища, но го отделят повече чрез фекалиите, но този път не е актуален за заразяване на околните“, поясни д-р Велев.
От гледна точка на терапията на коронавируса медицината е на много по-добър етап, от гледна точка на реинфекциите – това са единични случаи и не е нещо неочаквано, това се случва и при стари инфекциозни заболявания, изтъкна инфекционистът.
„За повторното заболяване от Covid-19 информацията не е пълна, защото все още протичат генетичните изследвания на тези хора и на тази РНК, която те отделят. Затова може да имате положителен PCR тест и да не сте опасен за околните“.
Още по темата в звуковия файл.Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..
Няма модел "Пеевски", това е моделът "Доган", в който се появи фигурата на феномена Делян Пеевски . Това мнение изказа пред БНР Корман Исмаилов,..