Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Класическите концерти на "Аполония" 2020

| обновено на 01.09.20 в 12:57
Снимка: apollonia.bg

Въпреки трудностите заради пандемията от Covid-19, Празниците на изкуствата "Аполония" ще съберат в Созопол творци от всички изкуства, за да представят най-атрактивните си проекти. Изданието е съкратено в шест дни, а събитията ще се провеждат на открито, заради мерките против заразяването с коронавирус.

Камерните концерти в афиша на "Аполония" 2020 са пет и ще съберат почитателите на класическата музика между 2 и 6 септември в Амфитеатъра от 19 часа. В две от вечерите на сцената ще бъдат носители на награди в анкетата на предаването "Алегро виваче" - Музикантът на 2019 година, баритонът Кирил Манолов ще си партнира в рецитала си с пианистката Вяра Шуперлиева, която пристига от Залцбург, а цигуларката Зорница Иларионова - носителка на две награди в категориите "Активна творческа дейност" и част от "Ансамбъла на годината" (заедно с пианистката Мартина Табакова) ще свири за първи път в дуо с известния пианист Георги Черкин. Другите участници са Трио "Арденца", което също дебютира на тази фестивална сцена, и учениците от първия майсторски клас на големия български бас Орлин Анастасов. За финал на "Аполония" отново ще се представи звездното дуо Александрина Пендачанска и Людмил Ангелов. Двамата знаменити българи изнесоха първия си рецитал в Амфитеатъра през 2012 г., когато световнопризнатата певица получи и наградата "Аполон Токсофорос", даван за особени заслуги към българската култура.

Пианистът Людмил Ангелов ще участва и в откриването на 1 септември вечерта, когато ще бъде специален гост в концерта на джазмена Живко Петров и неговото JP3 трио.

Повече подробности за камерните концерти на "Аполония" разказа артистичния директор на фестивала Маргарита Димитрова в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12