Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да бъдеш дигитален будител

Десислава Димитрова
Снимка: Личен архив

„Въображението ти е една вихрушка, която трябва да излезе и децата трябва да я поемат.“ Така изглежда мисията на Десислава Димитрова, учител по информатика и информационни технологии в училище „Св. св. Кирил и Методий“ във Велинград.

В предаването "Преди всички" тя описа как е преминал за нея периодът на дистанционното обучение:

„Мисля, че им беше в началото по-трудно, докато свикнат, защото трябваше да си изградят един друг режим на работа. С обясняване по–набързо, защото часовете бяха по 30 минути. След това имаха натовареност следобед. Трябваше да си пишат проектите, домашните. Не им беше много приятно, но впоследствие вече свикнаха.“

За родителите обаче е било много стресиращо, признава Десислава Димитрова, която е и класен ръководител на пети клас.

„Непрекъснати разговори, почти през целия ден с тях. Всеки ден, защото те са далеч от нашата сфера и им беше много странно как всичко ще се случи, как ще бъдат ангажирани децата, ще получат ли необходимите знания. Доста от родителите останаха без работа. Беше трудно, но впоследствие прекараха повече време с децата си и мисля, че това им се отрази много добре.“  

Дистанционното обучение е направило Десислава по–търпелива. 

„Защото беше трудно всичко на момента да бъде предадено, казано, показано. Аз по принцип искам много бързо да се случват нещата. И те ме научиха в момента на едно голямо търпение, че аз трябва да съм изключително търпелива към тях“, отбелязва преподавателката и отчита „страшното натоварване“ и „страшния стрес“ и за деца, и за родители в необичайната ситуация.

„Аз не съм се замисляла дали, примерно, нещо е уредено в тази ситуация от гледна точка на министерство или така нататък. За мен беше важното аз да съм пред компютъра, да си предам урока. Аз правих видеа, с които да им помагам да си научат по-лесно уроците“, сподели още тя.

Десислава Димитрова се учи от своите ученици и е сигурна, че при следващо преминаване към дистанционно обучение учителите като нея ще се справят. През 2018 година училището във Велинград започнало да използва приложението за класна стая на Гугъл, а девет от преподавателите преминали специално обучение за работа с приложения, учениците също използвали инструментите.

Там те развиват творчество, там те развиват мислене. Те там се чувстват най-добре. Не да е точно по-конкретен план, но примерно една от задачите на 8-ми и на 11-и клас, те работеха в екип, колкото и невъзможно да беше, то се случи, те си направиха сайтове, които бяха свързани с безопасен интернет. Изготвиха си брошури да различни кътчета в България, красиви, по техен си модел, по това как те виждат. Водих и един клуб „Деца в дигиталния свят“, който също трябваше да бъде онлайн. Накрая завършиха и всяко дете написа есе „Какво е за мен дигиталният свят“. По-малките ученици, четвърти-пети клас, го описват като една стая, в която всичко е там. Лаптопът, телефонът, госпожата е там. Всичките сме заедно и сме в една стая“, разказва още Димитрова.

Преподавателката по информатика от Велинград е на мнение, че новата учебна година трябва да започне присъствено.  

„Защото все пак контактът с децата на мене ми липсваше - живия контакт. По интернет няма как да ги прегърна. Аз винаги съм чувствала тяхната обич. Всеки ден казваха: „Госпожо, липсвате ни. Госпожо, кога ще сме на училище?“. Живият контакт е нещо незаменимо, защото аз, освен че съм техен учител, аз съм и техен приятел. Много децата ми споделят и лични неща. Говорим си за неща, които си извън училището. Липсва ми това да ги виждам, да се смеят, да ми задават въпроси, да са около мене. Така че силно се надявам да бъде присъствена.“  

Отличието, което ѝ бе присъдено от Българската асоциация за информационни технологии, кара Десислава Димитрова да се чувства дигитален будител.  

„Защото се показа и се доказа, че наистина българските учители са велики и са будители. По принцип учител означава будител за мен, а сега това определение – дигитален, е въз основа на тази обстановка, в която трябваше всички да живеем.“

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13

Усмивката на д-р Галина Цветкова успокоява и вдъхва надежда

Д-р Галина Цветкова е известен лекар в Плевен. Нейната топла усмивка винаги успокоява и вдъхва надежда. Но освен медицината, д-р Цветкова е посветена и на едно национално значимо събитие - ежегодния поход „По стъпките на Апостола“ , чиито ръководител стана след основателя Васил Копчев. Самият той казва, че оставя делото в сигурни..

публикувано на 18.08.24 в 06:40