Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпращаме сигнали за незаконна сеч чрез мобилно приложение

Снимка: Фейсбук - Александър Дунчев

И това лято социалните мрежи изобилстваха със снимки и клипове за незаконна сеч. Разработено е безплатно мобилно приложение "Спаси гората", чрез което могат да се изпращат сигнали. То е достъпно за изтегляне на сайта на Световния фонд за дивата природа WWF.

"Сигналите се изпращат директно към специализираното горско звено, към 112, където съответно биват разпределяни към една или друга отговорна институция. Ние го разработихме заедно с подкрепата на Изпълнителна агенция по горите и то се превърна в един символ, в една обща инициатива за борба срещу нелегалните дейности в горите и е много ярък пример за сътрудничество между неправителствения сектор и държавата в горскостопанската сфера", коментира в предаването "12+4" Константин Христов от WWF.

Много често самите граждани не знаят към кого да се обърнат, подчерта Христов.

"Много често реални сигнали достигат до WWF. От началото на тази година до нашия екип са стигнали 25 сигнала за предполагаеми нарушения в горите, което е бройка доста по-висока от тази, която получаваме обикновено. Ние правим теренни проверки заедно с представители на компетентните горски институции. Един от сигналите вече е в ръцете на прокуратурата", подчерта Константин Христов.

Той припомни някои от изводите в анализ, подготвен преди 2 години. Беше установено, че сивият сектор в горското стопанство генерира скрити приходи от незаконен добив в размер на 150 милиона лева. Делът на добития материал възлиза между 1/4 и 1/3 от общия добив.

"Има и една много сериозна последица, която ние често пренебрегваме - незаконните сечи осакатяват горите по такъв начин, че ги възпрепятстват да изпълняват своите природозащитни и водоохранни функции, което има много екологични последици след себе си, като прекъсване на важни биокоридори, но повлияни са и хората - понякога цели населени места могат да бъдат дългосрочно оставени без гора и питейна вода, което е голям проблем", изтъкна природозащитникът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31