На 3 септември 2020 г. се навършват 90 години от рожението на Росица Баталова - една от първите жени диригентки у нас. Тя беше ярък образ на пулта на Държавния музикален театър “Стефан Македонски“ - енергична, точна, ръководеща спектакъла със здрава ръка. Предизвикваше възхищение и като човек - много естествена и дружелюбна, с дар слово, много сладкодумна, удоволствие беше да бъдеш в нейната компания. В нейните книги личи, че има великолепен стил на изказ и писателска дарба. Отиде си от този свят преди 5 години - на 19 януари 2015 г.
Родена и израснала в Стара Загора, в семейството на Георги и Ничка Баталови, които са сред съоснователите и солисти на първия извънстоличен оперен театър – Държавна опера - Стара Загора. През 1941 г. семейството и се преселва в София и тя едновременно с гимназиалното си образование учи пиано при известните клавирни педагожки Жени Ковачева и Мара Петкова. Завършва Музикалната академия в класа по композиция, като учи при Марин Големинов и Асен Димитров, а дирижиране - при Влади Симеонов. Специализира в Италия при прочутия диригент Франко Ферара.
Две години е асистент-диригент на прочутия Симфоничен оркестър при Двореца на пионерите. Явява на конкурс за диригент в ДМТ "Стефан Македонски“ - от 100 кандидати тя е одобрена и дълги години работи в престижния оперетен театър. Дебютът й е в оперетата „Бялата акация“ от Дунаевски. В репертоара й са десетки заглавия на оперетни творби. Само „Царицата на чардаша“ е дирижирала 2000 пъти - и не само у нас, а и в Раймунд театър - Виена, а спектакли на “Веселата вдовица“ е ръководила в Москва и Варшава. Поставяла е за първи път и много български творби: „Златната птица“ от Марин Големинов, “Сирано дьо Бержерак“ от Парашкев Хаджиев и др. Росица Баталова е направила над 300 записа за БНР, БНТ и „Балкантон“.
През 1968 г. тя създава Дамския камерен оркестър „София“ - състав, който ръководи 40 години и с него пътува в много страни по света. Сред многото отличия, с които е удостоена Росица Баталова, е и „Музикант на годината 2005" - награда, която се определя от слушателите на предаването „Алегро виваче“ на БНР.
За своите родители и за родната Стара Загора Росица Баталова разказва в интервю от 1990 г., запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
2024-та беше много силна и успешна година за нас! Така оцени изминалата година за Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, директор на..