Най-прагматичното решение би било един проект за нова Конституция да се гледа именно в последните 6 месеца от мандата на един парламент. Но настоящият е с изчерпано доверие. Това коментира в предаването "12+4" Хараламби Анчев, министър на правосъдието в служебното правителство на Стефан Софиянски през 1997 година.
“При сегашната ситуация дори и великолепен проект да бъде внесен, вече се лишава от своята представителност заради ниското доверие", уточни юристът и заяви, че е скептичен дали ще се съберат 160-те гласа, за да продължи процедурата по свикване на ВНС.
Той смята, че предложенията за намаляване броя на депутатите в обикновено и Велико народно събрание са абсурдни и популистки: “Напротив. Колкото по-голям е броят на народните представители, толкова е по-висока представителността. Тук всякакви формални бюджетни съображения са безмислени. Една хилядна да се спре от това, което се краде, в бюджета има средства да бъдат не 240, а 500 депутатите”
Според юриста трябва да се закрие институт на Велико народно събрание, защото “в този си вид той е почти неприложим”: “Може и да остане, заради гръмкото слово, но реда за неговото свикване да бъде много по-облекчен”.
По отношение на това защо трябва да бъде променена Конституцията, Хараламби Анчев коментира:
“Тази Конституция поначало беше порочно зачената. При констиуирането на Великото народно събрание имаше една голяма резерва. Тогава двама наши експерти - Николай Вълчанов и Михаил Константинов откриха един тежък порок - около 500 хиляди гласа не се връзваха с официалните резултати. Тогава нямаше формална законова процедура, която да направи проверка и институция, пред която да оспориш резултата от изборите. За да се заглуши скандала, се създаде една комисия във ВНС, която сама да провери законността на изборите. Но работата ѝ заглъхна и с тази работа се приключи. Някак още тогава Конституцията загуби част от своята легитимност.”
Според юриста предложението за нов обществен договор трябва да се разгледа от парламент с доста по-голяма степен на легитимност.
За смяната на Данаил Кирилов като правосъден министър Хараламби Анчев каза: "Той не трябваше да бъде министър. При него има едно изначално несъответствие на неговите качества, възможности, за да заема този важен и подценен от дълго време пост в държавното управление".
Според него липсата на мотиви за освобождаването на Кирилов оставя негативно отношение във всяка една от страните - както при тези, които го критикуват, така и при тези, които избират новия министър.
Анчев обясни, че не познава новия правосъден министър Десислава Ахладова, но в краткото време, което има, едва ли ще има възможност да постигне нещо съществено.
Според Хараламби Анчев вариант за изход от създалата се политическа ситуация в държавата е да се постигне някакво споразумение: “Било да се върви към назначаване на служебен премиер, управляващите да бъдат защитени от евентуални опасения за някаква вендета или гонения. Това състояние на обществото предполага задълбочаване на тези конфликти, което не е от полза на никого”.
Цялото интервю с Хараламби Анчев можете да чуете в звуковия файл.
Електронното правосъдие ще бъде един от приоритетите на новия министър на правосъдието Десислава Ахладова. Тя беше одобрена от Народното събрание да замени на поста подалия оставка Данаил Кирилов. Пред журналисти Ахладова заяви, че върху..
Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на..
Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от..
От Австрия в Кипър ще бъдат репатрирани 69 антики, откраднати и контрабандно изнесени от острова. На церемония във Виена в събота те бяха предадени на кипърските власти, съобщиха от културното министерство. Ценните артефакти са датирани от..
В интервю за вестник "Таймс" Калин Джорджеску, който спечели първия тур на президентските избори в Румъния, заяви, че страната му се чувства добре в НАТО и ЕС, но ще преговаря, така че нещата да бъдат в полза на неговия народ. Статията с интервюто е..
Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка. Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22. Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите. Основната лихва е важна за..
Две са вече жертвите на остров Лимнос от наводнение в резултат на силни дъждове. Циклонът засегна цяла Гърция. Евакуираха около хиляда души, жители на едно от наводнените села на остров Лимнос. Скъса се бент на река от силния натиск на водата..
Хиляди хора се събраха отново във Валенсия на протест с искане за оставката на премиера на провинцията Карлос Масон. Жителите на засегнатите от наводненията преди месец населени места настояват, че местното правителство не може да се справи с..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки,..