Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 10 септември малките фирми избират доставчик на ток от свободния пазар

Как най-лесно да направят това и за какво да внимават

Снимка: БГНЕС

Повече от 300 хиляди малки и микро фирми трябва да започнат да купуват ток от свободния пазар и да изберат свой нов доставчик. Срокът за това е 10 септември.

Най-лесният начин е да влязат на сайта на КЕВР, където е публикуван списък на всички търговци с информация за тях, да пуснат запитвания до избраните, да сравнят офертите и да си изберат търговец на свободния пазар, обясни пред БНР оглавяващият Дирекция „Електро и топлоенергетика“ в Комисията за енергийно и водно регулиране Пламен Младеновски. Следва подписване на договор с търговеца, което може да стане и дистанционно, с електронен подпис. „И оттам нататък цялата работа се върши от настоящия търговец – цялата процедура по преминаване и по първа регистрация на свободния пазар.“

„Те могат да си договорят цена, могат да си договорят срок на договора, могат да си договорят и условията на договора“, уточни Младеновски, който препоръчва да се избере именно този вариант на договаряне на индивидуални условия. „Това е по-добрата опция, защото може да постигнете и по-добра цена, и по-добри условия. Всяка една клауза от договора може да бъде договорена.“

Ако някоя малка фирма не успее до 10 септември да посочи свой нов доставчик на ток, ще продължи да бъде обслужвана от досегашния, но по условията на типов договор, утвърден от КЕВР. Този договор може да бъде прекратен от клиента във всеки един момент, когато той си избере доставчик на свободния пазар, допълни Пламен Младеновски.

Типовият договор има срок на действие от 1 октомври тази година до 30 юни 2021 г. Ако не са избрали доставчик и след тази дата, фирмите ще бъдат прехвърляни към т.нар. доставчик от последна инстанция. Този вариант на снабдяване с електричество би излязъл на малките фирми по-скъпо.

На свободния пазар има огромна конкуренция, имаме над 50 доставчика, предлагащи различни цени и няма как електроразпределителните дружества да си позволят по-високи цени, подчерта Пламен Младеновски. „Аз лично се съмнявам те да предлагат цени, които са много по-високи от останалите.“ Според Младеновски разликите в цените на отделните търговци на свободния пазар не са фрапиращи.

Не трябва единствено цената да е водеща при избор на търговец, а различните клаузи в договора, отбеляза още Младеновски.

„В момента има търговци, които имат изключително агресивна политика за набиране на пазарен дял сред малките небитови клиенти, които действително предлагат може би най-добрите цени на пазара, но в договорите им съществува клауза, съгласно която те едностранно могат да променят цената веднъж или два пъти за срока на договора. И в крайна сметка тази несигурност, която поражда тази клауза, в един момент би могла да доведе до това, че, избирайки най-ниската цена, всъщност в край на договора ние сме платили повече, отколкото ако изберем следващата или по-следващата оферта като цена“, коментира експертът.

Константин Константинов Снимка: БГНЕС

На борсата очаквам да се търгуват още по-големи количества електрическа енергия, посочи пред „Хоризонт“ изпълнителният директор на Енергийната борса Константин Константинов, според когото по-високите обеми са гаранция за по-силна конкуренция между всички търговски участници – производители, продавачи, консуматори.

Работата на борсата е изключително прозрачна и има механизми за контрол, заяви Константинов. „Не очаквам драматични промени в цените“, допълни той.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще спечели ли Павликени битката срещу завода за боклук?

До месец и половина Върховния административния съд ще се произнесе по казуса с инвестиционното намерение за изграждане на цех за производство на каменна вата и енергоизточник за нуждите на производство в землището на село Върбовка, община Павликени. Как се стигна дотук? През 2021 г. в РИОСВ – Велико Търново постъпва Уведомление за..

публикувано на 18.09.24 в 07:00

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват децата с нова геймърска визия

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват деца и ученици с нова визия , съобщи пред БНР Галина Боева - ръководител сектор "Връзки с клиенти" в Центъра за градска мобилност.  След допитване до децата се спряхме на геймърски дизайн , посочи тя и обясни:  "Решихме, че това, с което можем да привлечем вниманието на децата, е нещо..

публикувано на 17.09.24 в 11:50

БЧК: Обучението по първа долекарска помощ може да започне още в детската градина

Животът може да се преобърне само за миг. Как да бъдем максимално полезни на изпаднал в критична ситуация човек може да се учи още от детска възраст. Обучението може да започне още в детската градина под формата на игра , смятат от Българския червен кръст. При инцидент с изгубено дишане и съзнание първите 3 до 5 минути са особено важни –..

публикувано на 17.09.24 в 10:33

Ниските изкупни цени и фалшифицирането на меда отказват пчеларите

До края на седмицата по повод празника на столицата се провежда традиционен есенен софийски фестивал на меда .  Годишно в България се произвеждат между 8 и 12 хил. тона мед, като голяма част от него се изнася. През последните 10 години обаче броят на регистрираните пчелари е намалял 3 пъти , алармираха браншовите организации на производителите..

публикувано на 17.09.24 в 07:12
Борис Бонев

Борис Бонев: Постоянните избори водят до блокаж на работата в Общинския съвет

"Не съм съгласен, че София не хубавее. Проблемът е, че не хубавее нито със скоростта, нито с качеството, с което искаме това да се случва. Това, което пречи на София да бъде красив град, е липсата на внимание към детайла ".  Това заяви пред БНР Борис Бонев - председател на групата на ПП-ДБ-Спаси София в Столичния общински съвет.  Той отбеляза..

публикувано на 15.09.24 в 13:07
Николай Стайков

Николай Стайков: Не знаем съдружниците на Пеевски в събирането на политическите трюфели

От разследването "Осемте джуджета" отпреди 4 години остана крилатата фраза за летящото килимче, което някой задейства и в институциите започва всичко да се получава в нечия полза , привидно законно. Летящото килимче продължава да действа, с основен "шофьор" Делян Пеевски . Това каза пред БНР Николай Стайков, журналист от Антикорупционния..

публикувано на 14.09.24 в 14:12

Абсурдните правила за паша в националните паркове - геноцид за животните и бухалка за фермерите

Ще има ли достатъчно пасища за биологичното ни животновъдство или единственият път на фермерите е към унищожаване на стадата и затваряне на фермите? Две министерства и една парламентарна комисия все още не успяват да намерят отговор на този въпрос и решение на проблема с пашуването в националните паркове. Рестрикциите за ползване на..

публикувано на 13.09.24 в 07:02